Понеділок , 15 Липня 2024

Як убезпечити себе від подвійного продажу квартири

Убезпечити себе від подвійного продажу квартири
Убезпечити себе від подвійного продажу квартири

Завжди рекомендуємо перевірити квартиру перед купівлею у досвідченого юриста з нерухомості. Фахівець проаналізує документи та розповість про можливі ризики. Щоб здійснити юридичний аналіз документів квартири зв’яжіться з юристом abal.com.ua.

Випадки виникнення неправомірної ситуації

Прийнято вважати, що подвійний продаж – це обов’язково результат шахрайства з боку продавця. Але це не так. Трапляються випадки, коли така угода відбувається випадково. Під час звернення продавця в агентство нерухомості для пошуку відповідного покупця може трапитися так, що одночасно знайдуть підходящу кандидатуру і агентство, і сам покупець. Агентство для утримання клієнта укладає договір і отримує завдаток, те саме робить продавець.

Частіше виникають випадки навмисного продажу кільком особам. До цього схильне і первинне, і вторинне житло. У першому випадку порушником є підрядник. Він підписує проєкт договору з одним потенційним власником споруджуваної квартири, потім, коли минає час, цей самий об’єкт реалізується за договором участі в будівництві.

Якщо розглядати неправомірні дії власника, який продає свою нерухомість кільком особам, то слід звернути увагу на дублікат правових документів на квартиру. Найчастіше шахраї спеціально оформляють дублікат свідоцтва про власність для проведення подвійної угоди.

Юридичні фірми
KPMG Law Ukraine
KPMG Law Ukraine
380 44 490 5507

Як не стати учасником такої угоди?

Іноді дізнатися про факт продажу сторонній особі можна лише під час рішення зареєструвати право на об’єкт. Відділення Реєстру відмовить у процедурі, якщо виявиться інший власник на нерухомість, який звернувся за реєстрацією раніше. У такому разі велика ймовірність залишитися без витрачених грошей і без житла.

Подвійний продаж квартири не вдасться здійснити, якщо з боку покупця буде вжито всіх необхідних запобіжних заходів. До них належать:

1. Ретельна перевірка документальної сторони питання. Необхідно отримати якомога більше інформації щодо об’єкта угоди, запитуючи всілякі виписки і довідки (з ЄДРЛ, будинкової книги, ЖКГ). За необхідності обов’язково потрібно поставити запитання продавцю, чому продаж відбувається за дублікатом документів. Потім слід перевірити правдивість його слів.

2. Передачу грошей варто здійснювати лише після перереєстрації права власності або пайового договору. Доцільно скористатися послугами депозитарію: помістити кошти за квартиру в комірку і накласти обмеження доступу до неї продавця до виконання певних умов.

3. Вивчити інформацію про підрядника з питання його надійності, чесності, документального супроводу будівництва. Іноді навіть відома будівельна фірма стає учасником подвійної угоди з реалізації нерухомості. Тому гроші передавати слід лише безготівковим шляхом, щоб було фактичне підтвердження надходження коштів на рахунок продавця, і лише після реєстрації договору пайового будівництва.

4. Переконатися в тому, що власник не займається самостійним пошуком покупця, якщо придбання планується через агентство нерухомості. Наприклад, до укладення попереднього договору доцільно зв’язатися з власником квартири і сповістити його про початок угоди продажу.

Що робити, якщо виявився подвійний продаж?

Потерпілою стороною в угоді є покупець, який не встиг зареєструвати квартиру на себе. Зазвичай усі ошукані покупці є добросовісними. Дуже складно довести, що право власності видано не тій особі.

Закон передбачає можливість відшкодування понесених збитків. Для цього потрібно звернутися до суду. У позовній заяві вказується інформація про те, що мала місце подвійний продаж квартири, і вимоги до продавця. Так з’явиться ймовірність повернути гроші, але не саму нерухомість.

Можна спробувати також переконати судовий орган, що право власності має залишитися за позивачем. Але зробити це практично неможливо, оскільки самого права власності на момент передання грошових коштів не виникло.

Відомий блогер. Публікую статті в різних інтернет-виданнях з 2007 року. Пишу на різні актуальні та цікаві теми. Експерт у сфері ведення блогів, інформаційних та новинних сайтів.
Залишити відповідь
Добавити рейтинг

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *