Отже, аванс в широкому розумінні – це передоплата за договором, здебільшого його розмір варіюється між 10% і 30%. Завдаток же є частиною обумовленої між покупцем і продавцем суми, яку вносять як доказ намірів покупця та його спроможності виконати зобов’язання. Також обумовлено, що якщо в договорі прямо не вказано, що передоплата є завдатком, то її вважатимуть авансом, тобто до авансу застосовні всі правила завдатку.
То в чому ж кардинальна відмінність між цими двома поняттями?
Якщо угоду скасують, постраждала сторона отримає повернення завдатку за квартиру в подвійному розмірі, а в разі авансу тільки в початковій сумі. Із цього випливає, що завдаток – більш серйозна форма авансування угод.
Як повернути завдаток за квартиру?
Як і у всіх угодах, багато що залежить від правильного складання договору купівлі-продажу. Уже на цьому етапі укладач може прописати послаблення або посилення порушень умов договору. Для складання договорів рекомендуємо завжди запрошувати юриста з нерухомості з досвідом роботи в сфері купівлі-продажу квартир.
Хочеться вірити в краще, тому найкращий результат угоди – це коли справа вирішується між покупцем і продавцем. Сумлінні громадяни, бачачи, що інша сторона зазнає незручностей і не може виконати умови договору, можуть повернути завдаток без привернення уваги суду, тобто повернути завдаток “за згодою сторін”. У таких випадках ви отримаєте суму, як і при авансі. Про всяк випадок напишіть додаткову угоду, що претензій до іншої сторони не маєте і вважаєте угоду завершеною: раптом вона передумає.
Також є інший юридичний документ, який допоможе вам здійснити повернення завдатку за квартиру, – розписка.
Розписка містить такі реквізити:
- ПІБ продавця і покупця.
- Адреси проживання сторін угоди (за паспортом і фактично).
- Предмет угоди: в нашому випадку квартира.
- Сума завдатку.
- Строки погашення решти суми.
- Підписи продавця і покупця.
Якщо ви не уклали договір і обмежилися лише розпискою, коли віддавали гроші, то завдатком передоплата вважатися не буде, це аванс.
Якщо у вашій угоді брала участь третя особа, наприклад, ріелтор, будьте уважними під час складання пунктів договору щодо вашого “помічника”: він цілком може прописати комісійні в разі зриву угоди.
Хто постраждає від зриву угоди із завдатком?
Оскільки купівля-продаж квартири із завдатком – це найнадійніша угода, то постраждати від зриву може і сам покупець.
Розглянемо випадки виникнення права на повернення завдатку за квартиру:
Ситуація 1. Покупець змінив рішення у виборі квартири і просить повернути завдаток. Продавець, який притримував квартиру до останнього і міг давно продати її іншому покупцеві, має право вимагати відшкодування своїх витрат. Залежно від умов договору він має право вимагати завдаток у повній сумі або лише штрафну частину.
Ситуація 2. Продавець виявився недобросовісним: затягнув зі строками передання прав на квартиру, виселенням або промовчав про “темну історію” житла, яке продається. У такому разі згідно з 571 статтею ЦК КК покупець має право вимагати подвійний розмір.
Ситуація 3. Покупцеві в наданні іпотеки відмовив банк, але продавець хоче отримати завдаток за простій і подає до суду. У такому разі закон буде на боці покупця.
Підсумовуючи вищенаведене, робимо висновок, що купівля квартири із завдатком – найнадійніша угода для обох сторін. Покупець точно знає, що отримає обрану ним квартиру, а продавець упевнений у твердих намірах покупця.