22 цікаві факти про Тихий океан

Тихий океан
Тихий океан факти.

Найглибший і найбільший океан на Землі – Тихий. Вік Тихого океану становить 750 мільйонів. В 1521 році Тихий океан отримав свою назву на честь португальського дослідника Фердинанда Магеллана.

Якщо скласти всі масиви суші Землі разом, Тихий океан все одно буде довшим. Цей океан займає 165 200 000 км² (шістдесят мільйонів квадратних миль). Давайте взнаємо про інші цікавинки, про які мало хто знає.

1. Тихий океан тягнеться від узбережжя Китаю до крайньої частини Сполучених Штатів

Будучи найбільшим океаном на Землі, Тихий океан займає площу приблизно в шістдесят мільйонів квадратних миль. Його найбільша глибина становить 10 994 ± 40 м. (середня глибина приблизно 4,3 кілометрів). Тихий океан займає 30% планети Земля. Він містить вдвічі більше води, ніж Атлантичний. Океан межує з кількома країнами, такими як Австралія, східне узбережжя Америки, Китай і Росія (країна агресор).

2. Марина Тренч, найглибша у світі западина, розташована в Тихому океані

Западина Марина розташована в західній частині Тихого океану. Вона розташована приблизно за 124 милі на схід від островів Марина.

Максимальна глибина, досліджена на сьогоднішній день, становить близько 36 000 футів, і ця назва відома – “Глибина Челленджера” (Challenger Deep). Температура тут нижче 0 градусів за Цельсієм і панує непроглядна темрява. Вижити тут в екстремальних умовах абсолютно неможливо.

3. Найвища гора на Землі знаходиться в Тихому океані

Мауна-Кеа – недіючий вулкан, розташований у районі Гавайських островів. Однак ми знаємо, що Еверест – найвища гірська вершина, висота якої від основи до вершини становить 29 029 футів.

Водночас висота гори Кеа становить 33 500 футів від основи до вершини. Еверест вважається найвищою горою, тому що більша частина гори Кеа знаходиться нижче рівня моря, в той час як Еверест стоїть над рівнем моря.

4. Протока в 5 разів довша, ніж діаметр Місяця

Широка протока Тихого океану простягається від Колумбії до Індонезії. Її довжина становить 19 800 км. Ці 19 800 км приблизно вп’ятеро більші за діаметр Місяця і вдвічі більші за його окружність.

5. Більшість островів розташована в Тихому океані

Більшість островів планети Земля розташовані в Тихому океані. У ньому розташовано 25 000 островів. Однак через сейсмічну активність і припливи це число скоротилося до 20 000.

Існує три величезні острівні групи: Меланезія, Полінезія і Мікронезія. Навіть другий за величиною острів у світі, Нова Гвінея, що належить до Меланезії, розташований у Тихому океані.

Серед інших відомих архіпелагів Тихого океану – Фіджі та Гавайський архіпелаг. Вони є відомим туристичним напрямком і роблять Тихий океан одним із найбільш відвідуваних місць у світі.

6. Вважається, що люди перетнули Тихий океан близько 3000 року до нашої ери

Хоча Тихий океан було засновано 1521 року, і він офіційно отримав свою назву, вважається, що люди подорожували через Тихий океан з незапам’ятних часів.

Історики знайшли свідчення того, що деякі громади використовували каное у водах навколо Тайваню, коли розвивалася морська торгівля. Археологи повідомляють нам, що люди мігрували поблизу Берингової протоки приблизно 30-16 тисяч років тому.

7. Великий Бар’єрний риф – тут знаходиться найдовший риф у світі

Найбільший у світі витягнутий у довжину кораловий риф – Великий Бар’єрний риф – розташований у Тихому океані. Краса Великого Бар’єрного рифу просто захоплює дух. Великий Бар’єрний риф розташований прямо на північно-східному узбережжі Австралії.

Найбільший кораловий риф, виявлений тут, має довжину понад 1429 миль. У 1981 році ЮНЕСКО оголосила Великий Бар’єрний риф об’єктом Всесвітньої спадщини. Великий Бар’єрний риф налічує близько 2500 коралових рифів, у яких мешкає близько 400 видів коралів. На рифі мешкає 4000 видів молюсків і 1500 видів риб.

8. Тут знаходиться “Пойнт Немо” (Point Nemo) – кладовище ракет і супутників

В південній частині Тихого океану розташоване найвіддаленіше від будь-якої суші місце на Землі. Відоме як Пойнт Немо або Океанічний полюс недоступності, воно було виявлено 1992 року геодезистом Хрвоє Лукателою.

Пойнт-Немо в 34 рази більший за Францію, тут слабкі течії, мало поживних речовин і мізерне морське життя.

Щоб дістатися до найближчих земель, доведеться подолати понад 2685 км, що робить Пойнт-Немо найвіддаленішим, найпустельнішим і найбільш безлюдним місцем на планеті. Однак навіть тут забруднення пластиком стало серйозною проблемою.

Оскільки він розташований далеко від населених пунктів, міжнародні космічні агентства та інститути використовують його як “космічне кладовище”, де розбиваються їхні ракети, супутники або вантажні кораблі, коли вони перестають бути корисними.

Понад 250 космічних апаратів лежать у чотирьох кілометрах під поверхнею води в Пойнт-Немо, перетворюючи його на кладовище космічних апаратів.

9. Тут розташований найдовший у світі риф – Великий Бар’єрний риф

В Тихому океані розташована найбільша у світі система коралових рифів – Великий Бар’єрний риф. Це місце захоплюючої дух краси, розташоване на північно-східному узбережжі Австралії.

Найбільший кораловий риф у світі простягнувся на 1429 миль і 1981 року був внесений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Тут налічується близько 2500 коралових рифів з 400 різними коралами, в яких мешкає 1500 видів риб і 4000 видів молюсків.

Тут також проводяться великі наукові дослідження, і тут повно морського життя. Поблизу коралових рифів мешкають такі види, як дюгонь, морські корови або рідкісні великі зелені черепахи, які перебувають під загрозою зникнення.

10. Тихий океан щороку зменшується на дюйм

Тихий океан щорічно скорочується на дюйм через рух тектонічних плит, тоді як розмір Атлантичного океану збільшується на один дюйм щороку. Це явище відбувається з трьох сторін басейну Тихого океану.

Також цікавим є той факт, що в найширшій точці діаметр Тихого океану вп’ятеро більший за діаметр Місяця.

11. Знамените Вогняне кільце розташоване в Тихому океані

В Тихому океані є кілька вулканів, які утворюють навколо басейну кільце у формі півмісяця, звідси і назва – Вогняне кільце. Ця область схильна до високої сейсмічної активності та цунамі через тектонічні та океанічні рухи плит.

Тут розташовано близько 75 % діючих вулканів світу. Найпопулярніше виверження сталося 1883 року. Тоді сталося виверження вулканічного острова Кракатау, внаслідок якого загинули тисячі людей.

Цей інцидент увійшов в історію, оскільки призвів до загибелі 37 000 людей. Багато інших зазнали поранень через землетруси і хмари пилу, а також потужні шторми і цунамі.

12. Багаті природні ресурси

Узбережжя Тихого океану багаті запасами нафти і природного газу. Особливо багато їх в Австралії та Новій Зеландії. Їх видобуток ведеться на мілководді, переважно поблизу континентальних шельфів.

Крім того, перли добувають біля берегів Японії, Нікарагуа, Панами, Папуа – Нової Гвінеї, Австралії та Філіппін.

Більша частина морепродуктів у світі видобувається в Тихому океані. У достатку представлені такі делікатеси, як тунець, лосось, молюски, риба-меч, сардини, луціан, оселедець тощо.

Води Тихого океану є джерелом сировини, такої як мінерали, гравій і пісок для будівельної промисловості.

Нарешті, через Тихий океан проходять найважливіші морські шляхи. Він допомагає морським перевезенням товарів по всьому світу, роблячи транспортування простішим і дешевшим. Його судноплавні води забезпечують перевезення зі сходу на захід і навпаки.

Стратегічні маршрути проходять від Тайваню до Сінгапуру, а регіон – через Торресову протоку, яка розташована в Океанії.

13. Тихий океан є домівкою для багатьох видів тварин, що перебувають під загрозою зникнення

У водах Тихого океану живуть і процвітають такі величні ссавці, як різні види китів, морські видри, тюлені, черепахи та морські леви. Дослідники та біологи занепокоєні їхнім майбутнім з огляду на зростаючу судноплавну активність і забруднення океанських вод пластиком.

Є й інші проблеми, як-от незаконний вилов риби і полювання, які являють собою загрозу, що насувається для морського життя Тихого океану. Ця діяльність порушує природний баланс екосистеми. Ще одна постійна проблема – забруднення нафтою південної частини Тихого океану і Південно-Китайського моря.

Ці антропогенні проблеми в поєднанні зі зміною клімату негативно позначаються на екосистемі Тихого океану, тож необхідно докласти зусиль для захисту яскравого підводного життя найбільшого океану у світі.

14. Телеграфний кабель на дні океану

В 1902-1903 роках дном Тихого океану було прокладено перший трансокеанський телеграфний кабель, який з’єднав Сан-Франциско (США) та Манілу (Філіппіни).

Його протяжність склала 12 494 км, що на той час було найдовшим підводним кабелем у світі. Прокладання кабелю зайняло майже рік і завершилося у 1903 році.

Це дозволило значно пришвидшити телеграфний зв’язок між Північною Америкою та Азією. До того часу повідомлення йшли навколосвітнім маршрутом через Європу та Індійський океан, що займало багато часу.

15. Перша людина, яка занурилася на поверхню Маріанської западини

В 1960 році Жак Піккар і Дон Волш стали першими людьми, які занурилися на дно океанської поверхні Маріанської западини. Жак Піккар був сином знаменитого конструктора суден Огюста Піккара.

16. Тихий океан зустрічається з Антарктичним океаном

На мисі Горн (Чилі) Тихий океан зустрічається з Антарктичним океаном. На мисі Горн обидва океани фактично змішуються. Дослідники також виявили, що деякі течії Тихого океану і Північної Атлантики повністю синхронізовані.

17. Перша людина, яка перетнула Тихий Океан

Фернан Магеллан був першою особою, яка перетнула Тихий океан у своїй подорожі, що тривала майже 4 місяці. Під час експедиції Магеллана панувала чудова погода, що надихнула його назвати цей океан Тихим. Насправді Тихий океан є одним з найбільш неспокійних на планеті.

18. Велика тихоокеанська сміттєва пляма

Ця сміттєва пляма утворилася внаслідок затяжних океанічних течій, які концентрують сміття у цій частині Тихого океану. Сміття складається переважно з пластику – пластикових пакетів, контейнерів, упаковок тощо.

За різними оцінками, у Великій тихоокеанській сміттєвій плямі знаходиться від 80 до 150 мільйонів тонн плавучого пластикового сміття. Це приблизно 1,8 трильйона шматочків сміття загальною площею близько 1,6 мільйона квадратних кілометрів.

Сміттєва пляма має серйозний негативний вплив на морські екосистеми Тихого океану. Тварини заплутуються у пластику, ковтають його шматки або приймають за їжу. Це призводить до поранень, голоду і загибелі.

19. Хто вивчає Тихий океан?

Його вивчають науковці та дослідники з різних країн – США, Китаю, Японії та багатьох інших. Вони працюють в океанографічних інститутах своїх країн.
Ось список відомих організації:

  • Міжурядова океанографічна комісія (МОК) ЮНЕСКО
  • Всесвітня метеорологічна організація (ВМО)
  • Міжнародна гідрографічна організація (МГО)
  • Національне управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA) США
  • Японське агентство морської науки і технології (JAMSTEC)

20. На сьогодні досліджено тільки 20% океанів Землі

Люди успішно досліджували тільки 20 % океанів Землі, з яких більша частина Тихого океану досі залишається великою загадкою.

Настільки малий відсоток океанів було досліджено через величезні водні маси і великі глибини. Крім того, деякі райони Тихого океану вважаються підступними, а дослідження океанів вимагає величезних витрат.

21. Кількість артефактів в басейні Тихого океану перевищує кількість знайдених у музеях

В Тихому океані накопичилася величезна кількість артефактів історичної важливості, ніж у більшості музеїв разом узятих. Цей великий і протяжний океан був свідком безлічі літаків і затонулих кораблів. Крім того, на дні океану можна знайти залишки космічних польотів.

22. Планета Земля отримує максимум кисню з океанів

Під час низки наукових досліджень було доведено, що від 50 до 80 % кисню на планеті Земля надходить з океанічного планктону.

Серед них виділяється прохлорококк. Він виробляє майже 20 % кисню, який ми знаходимо на нашій планеті. В Тихому океані мешкає безліч таких океанічних планктонів.

Відомий блогер. Публікую статті в різних інтернет-виданнях з 2007 року. Пишу на різні актуальні та цікаві теми. Експерт у сфері ведення блогів, інформаційних та новинних сайтів.
Залишити відповідь
Добавити рейтинг

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *