П’ятниця , 14 Червня 2024

Які моря належать до Тихого океану?

Моря Тихого океану
Моря Тихого океану

Тихий океан – найбільший і найглибший океан Землі, його площа становить близько 165 250 000 квадратних кілометрів. На заході він омиває Азію та Австралію, а на сході – Америку. Він є домівкою для багатьох морів, включаючи ті, що знаходяться на західному краю океану, такі як Філіппінське море, Південно-Китайське море та Східно-Китайське море. Тут також є Японське, Охотське і Берингове моря.

В інших місцях ви знайдете Коралове море, Тасманове море, Мар-де-Грау та Аляскинську затоку. Регіон Південно-Східної Азії включає море Целебес, море Сулу та Яванське море. Тут також знаходиться Сіамська затока. Рухаючись на південь, ми відкриваємо для себе Арафурське море, Тиморське море, затоку Карпентарія та багато інших поблизу Австралії та Нової Зеландії.

Загальні відомості про Тихий океан

Тихий океан – найбільша і найглибша водойма планети. Його площа становить понад 165 250 000 квадратних кілометрів. На цю величезну територію припадає близько 46% всієї води на Землі. Він простягається від Північного Льодовитого до Південного океану. Він оточений Азією, Австралією і двома Америками. Середня глибина Тихого океану становить 4280 метрів. Найнижча точка, Глибина Челленджер, занурюється на 10 994 метри нижче рівня моря. Це робить її найглибшим місцем на планеті.

Географічна протяжність і розмір

Тихий океан тягнеться від Берингової протоки на півночі до 60° пд.ш. на півдні. Ця величезна відстань охоплює майже 9000 миль. Це найбільший і найрізноманітніший океан, що перевищує загальну площу суші Землі.

Його найбільша ділянка зі сходу на захід становить приблизно 12 000 миль на широті 5° N.2 Площа Тихого океану набагато більша, ніж усі суші Землі разом узяті.

Унікальні особливості та значення

Тихий океан унікальний з багатьох причин. Він утримує менші моря, такі як Південно-Китайське море. Він відомий своїм «Вогняним кільцем» – зоною, де часто відбуваються землетруси і виверження вулканів.

Цей океан впливає на глобальну погоду і клімат. Крім того, він забезпечує найважливіші морські шляхи та рибальські райони. Мільйони людей покладаються на нього як на джерело засобів до існування.

Моря західної частини Тихого океану

В західній частині Тихого океану є багато важливих окраїнних морів. Кожне море має свої особливості та значення.

Філіппінське море

Філіппінське море розташоване на схід від Філіппін. Це найбільше окраїнне море в Тихому океані, що охоплює близько 5,7 мільйона квадратних кілометрів.3 Це море включає Маріанську западину, найглибше місце у світі.

Південно-Китайське море

Це море знаходиться в західній частині Тихого океану і займає площу 3,5 мільйона квадратних кілометрів. Воно межує з Китаєм, Тайванем та іншими країнами.3 Багато дрібних островів у цьому морі перебувають у центрі суперечок.

Східно-Китайське море

Східно-Китайське море лежить між Китаєм і Японією. Його площа становить близько 1,25 мільйона квадратних кілометрів.3 Країни борються за цю територію через її нафтові та газові ресурси.

Японське море

Японське море розташоване між Японією, Росією та Кореєю. Його площа становить 978 000 квадратних кілометрів.3 Це море відоме своїми багатими на рибу водами.

Охотське море

Це море розташоване біля півострова Камчатка і займає площу 1,58 мільйона квадратних кілометрів.3 Воно відоме холодними зимами і є місцем розмноження риби.

Берингове море

Берингове море знаходиться між Аляскою та Сибіром. Його площа становить близько 2 мільйонів квадратних кілометрів.3 Відоме рибним промислом, воно також є ключовим морським маршрутом.

Моря в південно-західній частині Тихого океану

Коралове море

Коралове море лежить у південно-західній частині Тихого океану, біля північно-східного узбережжя Австралії. Його площа становить близько 4,79 мільйона квадратних кілометрів. Воно відоме Великим Бар’єрним рифом і багатим морським життям. Багато країн претендують на частину його вод.

Тасманове море

Тасманове море розташоване між Австралією та Новою Зеландією і займає площу 2,3 мільйона квадратних кілометрів. Воно характеризується сильними течіями, суворою погодою та унікальними морськими істотами. Воно слугує важливим маршрутом для кораблів і ключовим рибальським районом.

Мар-де-Грау

Мар-де-Грау, що біля узбережжя Перу, – це східна частина Тихого океану, що охоплює 1,14 мільйона квадратних кілометрів. Воно багате на морепродукти, які приносять користь Перу та іншим прилеглим країнам. Це море є життєво важливим для світової морської торгівлі Перу.

Аляскинська затока

Аляскинська затока є частиною північно-західної частини Тихого океану. Вона омиває Аляску і західну частину Канади, охоплюючи 1,53 мільйона квадратних кілометрів. Ця затока відома своїми різноманітними морськими мешканцями, такими як лосось і минтай. Це ключовий морський шлях для кораблів, що прямують до гаваней на заході Північної Америки.

Моря навколо Південно-Східної Азії

Море Целебес

Належить до західної частини Тихого океану. Воно знаходиться між островами Сулавесі та Борнео в Індонезії. Його площа становить близько 280 000 квадратних кілометрів. Це море має багато унікальних морських мешканців і є ключовим рибальським районом для прилеглих країн. Крім того, це головний шлях між Тихим та Індійським океанами.

Море Сулу

Море Сулу знаходиться в західній частині Тихого океану. Воно знаходиться між Палаваном і архіпелагом Сулу на Філіппінах. Покриваючи близько 260 000 квадратних кілометрів, воно відоме своїми кораловими рифами і різноманітним морським життям. Воно дуже важливе для рибальства і судноплавства, а також для морської безпеки через проблеми з піратством.

Яванське море

Яванське море лежить у західній частині Тихого океану. Воно знаходиться між Явою і Борнео. Маючи площу близько 320 000 квадратних кілометрів, це дуже продуктивне море. Це робить його важливим рибальським районом. Це також важливий шлях для кораблів, що прямують з Малаккської протоки до Тихого океану.

Сіамська затока

Сіамська затока знаходиться в західній частині Тихого океану. Вона знаходиться між Малайським півостровом і Південно-Східною Азією. Покриваючи близько 320 000 квадратних кілометрів, вона багата на різноманітне морське життя. Це важливо для рибальства і приваблює багатьох туристів. Море також важливе з геополітичної точки зору, оскільки кілька країн змагаються за його ділянки.

Моря навколо Австралії та Нової Зеландії

Арафурське море

Арафурське море – це море біля північного узбережжя Австралії та південного узбережжя Нової Гвінеї. Воно є частиною західної частини Тихого океану і має площу близько 650 000 квадратних кілометрів.5 Це море неглибоке і має сильні течії. Це ключова зона для рибальства і судноплавства. Однак воно стикається з такими проблемами, як незаконний вилов риби.

Тиморське море

Тиморське море знаходиться між північною Австралією та островом Тимор, Індонезія. Воно є частиною західної частини Тихого океану і займає площу 610 000 квадратних кілометрів.5 Відоме своїми нафтовими і газовими родовищами, море стало об’єктом суперечок між Австралією та Індонезією щодо того, де пролягають його кордони. Воно також є життєво важливим для рибальства та судноплавства.

Затока Карпентарія

Затока Карпентарія лежить на півночі Австралії між Північною територією і Квінслендом. Покриваючи 300 000 квадратних кілометрів, вона наповнена життям, таким як мангрові зарості та корали.5 Ця територія не тільки підтримує рибальство, але й є перспективною для розвідки нафти і газу.

Море Бісмарка

Море Бісмарка розташоване на північ від Нової Гвінеї, у західній частині Тихого океану. Маючи площу приблизно 250 400 квадратних кілометрів, це гаряча точка для вулканічного і морського життя.5 Домівка для унікальних видів, це життєво важливий маршрут для судноплавства і рибальства для таких країн, як Папуа-Нова Гвінея та Індонезія.

Соломоново море

Соломоново море знаходиться на схід від Соломонових островів і на північному сході Папуа-Нової Гвінеї. Простягаючись на 720 000 квадратних кілометрів, воно багате на морське життя і має глибокі жолоби.5 Це море підтримує судноплавство, рибальство і навіть має ресурси для таких видів діяльності, як глибоководний видобуток корисних копалин.

Доісторичні міграції та ранні дослідження

Тихий океан має багату історію людських пересувань і відкриттів. Вперше люди досягли західної частини Тихого океану близько 60 000-70 000 років тому. Вони прийшли з Сундаландії, яка сьогодні є материковою частиною Південно-Східної Азії та Малайського архіпелагу. Їх подорож привела їх до Австралії та Нової Гвінеї. Вважається, що вони переправлялися на великих бамбукових плотах або подібних плавзасобах.

До 2-го тисячоліття н.е. поселенці знайшли всі придатні для життя острови в Тихому океані. Протягом 19-20 століть багато людей з Індії та Китаю переїхали на острови в пошуках роботи. Європейські поселенці також прибули в цей час.

Сьогодні на тихоокеанські острови все ще прибувають нові люди, включаючи як місіонерів, так і звичайних іммігрантів.6

У Меланезії були поширені невеликі групи, кожна з яких мала свою мову і звичаї. На час прибуття європейців народи Океанії розробили цілу низку знарядь праці. Вони використовували вироби з каменю, кістки та мушлі. Їхні навички навігації між островами також були досконалими.

Іспанці почали досліджувати тихоокеанські острови в 16-17 століттях. Вони шукали багатства і намагалися поширювати християнство.6 Голландці прибули до Тихого океану для торгівлі в 17 столітті. Це стало початком періоду посилення контактів між Європою та Тихим океаном.6 Європейські дослідження Тихого океану розпочали іспанці та португальці в 16 столітті. Потім голландці досліджували такі острови, як Тонга. Вони також відкрили такі місця, як Нова Зеландія, частини Фіджі та архіпелагу Бісмарка.

У 18 столітті британці та французи дослідили більшу частину Тихого океану. Ця епоха стала свідком відомих подорожей таких дослідників, як капітан Джеймс Кук, Волліс і Бугенвіль. Дослідження капітана Кука наприкінці 18 століття стали важливою віхою в дослідженні Тихого океану.

міграція людей через Тихий океан

Глибина та жолоби Тихого океану

Тихий океан містить деякі з найглибших точок Землі, наприклад, Маріанський жолоб. Цей жолоб знаходиться на схід від Маріанських островів у західній частині Тихого океану. Її дно, яке називається Челленджерська западина, занурюється на 10 994 метри (36 070 футів). Це робить її найглибшим місцем в усіх океанах.2 На такій глибині тиск дорівнює тиску приблизно 50 реактивних літаків. Джеймс Кемерон, кінорежисер, спустився туди у 2012 році, але не багатьом це вдавалося.

Жолоб Тонга

Жолоб Тонга знаходиться в західній частині Тихого океану, недалеко від островів Тонга. Він опускається на глибину 10 882 метри (35 702 фути), будучи другим за глибиною в Тихому океані і четвертим у світі.8 Цей жолоб знаходиться у «Вогняному кільці». Ця територія має багато тектонічної та вулканічної активності.

Курило-Камчатський жолоб

Далі йде Курило-Камчатський жолоб. Він знаходиться на північному заході Тихого океану, між Курильськими островами і півостровом Камчатка. Цей жолоб занурюється до 10 542 метрів (34 588 футів), що робить його третім найглибшим місцем у Тихому океані.8 Як і жолоб Тонга, він також входить до «Вогняного кільця». Він відомий великою кількістю землетрусів і вулканічною активністю.

Екологічні виклики, що стоять перед Тихим океаном

Тихий океан, як і інші океани, стикається з проблемою підкислення. Це відбувається через поглинання більшої кількості вуглекислого газу з повітря. Вода стає більш кислою, що шкодить таким істотам, як корали та молюски. Підкислення океану може порушити морське життя і харчові ланцюги Тихого океану.9

Велика тихоокеанська сміттєва пляма

Між Гаваями та Каліфорнією лежить Велика тихоокеанська сміттєва пляма. Це величезна суміш сміття та пластику, що займає більше місця, ніж Техас. У ній налічується близько 1,8 трильйона пластикових шматків, що важить близько 80 000 метричних тонн. Це сміття є великою проблемою для морських мешканців, від птахів до китів, які можуть з’їсти його помилково або застрягти в ньому.

Надмірний вилов риби

Надмірний вилов риби є великою проблемою в Тихому океані. Багато видів риби виловлюють занадто багато, що призводить до зменшення кількості риби та порушення балансу морського життя. Нелегальний вилов риби та погані методи риболовлі також не допомагають. Існують плани щодо кращого контролю над рибальством, але для майбутнього океанів потрібно докласти ще багато зусиль.

вилов риби в Тихому океані

Економічне та стратегічне значення

Тихий океан є життєво важливим для світової економіки та безпеки. Це найбільший і найглибший океан. Це робить його ключовим для кораблів у світовій торгівлі. Багато великих портів і судноплавних шляхів розташовані навколо його узбережжя. Близько 60% світової економіки припадає на цей регіон. Майже дві третини економіки Землі припадає на Індо-Тихоокеанський регіон. Море також є ключовим для рибальства, що підтримує життя мільйонів людей. Воно дає людям їжу і роботу. Близько 120 мільйонів людей працюють на малих рибальських підприємствах в Індо-Тихоокеанському регіоні. Ця галузь коштує 3 трильйони доларів США щороку. Це близько 5% світової економіки.

Крім того, Тихий океан багатий на такі джерела енергії, як нафта і газ. Він також пропонує можливості для глибоководного видобутку корисних копалин. Сільське господарство та лісове господарство на узбережжі роблять значний внесок в економіку. Особливо важливими є мангрові зарості. Але ця територія стикається з великими проблемами. До них відносяться морське сміття, втрата середовищ існування і стихійні лиха через зміну клімату. Ці проблеми можуть мати великий вплив на світову політику і безпеку.

Коротше кажучи, Тихий океан має стратегічне розташування і багаті ресурси. Він життєво важливий для глобальної торгівлі та забезпечення людей достатньою кількістю їжі. Це робить його дуже важливим для світової економіки і того, як країни працюють разом. В Індо-Тихоокеанському регіоні проживає більше половини населення світу. На нього припадає дві третини світового економічного зростання. Це показує, наскільки важливим є океан для економічного та політичного здоров’я світу.

Посилання на джерела

 1. https://en.wikipedia.org/wiki/Pacific_Ocean
 2. https://www.britannica.com/place/Pacific-Ocean
 3. https://www.thoughtco.com/seas-of-the-pacific-ocean-1435561
 4. https://underwaterasia.info/discovery/seas-of-asia
 5. https://www.ausmarinescience.com/marine-science-basics/oceanography-of-australia/
 6. https://www.britannica.com/place/Pacific-Islands/Early-period
 7. https://www.britannica.com/place/Pacific-Ocean/Study-and-exploration
 8. https://www.cia.gov/the-world-factbook/oceans/pacific-ocean/
 9. https://new.nsf.gov/science-matters/pacific-islands-front-line-battle-against-climate
 10. https://gjia.georgetown.edu/2023/04/28/climate-change-and-pacific-islander-life/
 11. https://www.whitehouse.gov/wp-content/uploads/2022/02/U.S.-Indo-Pacific-Strategy.pdf
 12. https://www.airuniversity.af.edu/JIPA/Display/Article/3703814/blue-economy-in-the-indo-pacific-the-need-to-create-a-cooperative-framework/
Відомий блогер. Публікую статті в різних інтернет-виданнях з 2007 року. Пишу на різні актуальні та цікаві теми. Експерт у сфері ведення блогів, інформаційних та новинних сайтів.
Залишити відповідь
Добавити рейтинг

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *