Фернан Магеллан – португальський мореплавець, чиє ім’я назавжди вписано в історію великих географічних відкриттів. Він був першим європейцем, який здійснив навколосвітню подорож, хоча сам загинув, не встигнувши завершити свій епічний маршрут. Його експедиція 1519-1522 років мала величезне значення, розсунувши кордони відомого світу і відкривши нові морські шляхи. В цій статті ми розглянемо цікаві факти з життя Фернана Магеллана, подробиці його легендарного плавання, а також його роль в історії мореплавання.
Ранні роки та шлях до мрії
1. Фернан Магеллан народився близько 1480 року в невеликому португальському містечку Саброза. Його справжнє ім’я – Фернан де Магальяйнш.
2. В юності Магеллан служив пажем при дворі португальської королеви, що було поширеною практикою для молодих дворян того часу. Тут він здобув гарну освіту.
3. У 1505 році Магеллан приєднався до португальського флоту як зброєносець і вирушив до Індії під командуванням адмірала Франсішку де Алмейди. За наступні кілька років він брав участь у кількох військових кампаніях в Індії та Північній Африці.
4. Історично достовірно відомо, що в певний період часу в Індії майбутній мандрівник успішно займався комерційною діяльністю. Ці факти дійшли до нас із юридичних документів. Магеллан позичив велику суму грошей іншому португальцю, однак повернути її вдалося тільки після 6 років через судовий процес.
5. Досвід морських битв і подорожей пробудив у Магеллані пристрасть до досліджень. До 1517 року він розробив зухвалий план – знайти західний шлях до розкішних Молуккських островів (Індонезія), знаменитих своїми прянощами.
Підготовка та початок легендарної експедиції
6. Коли король Португалії Мануел I відкинув пропозицію Магеллана про пошук західного шляху до Молуккських островів, мореплавець звернувся до іспанської корони.
7. Після довгих переговорів іспанський король Карл I погодився профінансувати експедицію і надав Магеллану п’ять кораблів і команду з 270 осіб.
8. 20 вересня 1519 року маленька флотилія Магеллана відпливла з порту Санлукар-де-Баррамеда в Іспанії. Експедиція почалася з серйозних труднощів – один корабель довелося залишити через пошкодження.
9. Після висадки в Ріо-де-Жанейро (Бразилія) і довгого походу вздовж берега Патагонії, Магеллан прийняв доленосне рішення зазимувати в бухті Сан-Хуліан. Тут він придушив заколот частини екіпажу.
Цікаві факти про відкриття протоки Фернаном Магелланом і вихід у Тихий океан
10. Після довгої і суворої зимівлі в березні 1520 року Магеллан відновив плавання на південь уздовж берегів Патагонії в пошуках проходу в західну частину океану.
11. 21 жовтня 1520 року експедиція виявила вузьку протоку, яка увійшла в історію як протока Магеллана. Це був шуканий шлях на Захід!
12. Подолавши за 38 днів довгу і звивисту протоку, 28 листопада 1520 року кораблі Магеллана вийшли у величезне спокійне море, назване ним “Тихим океаном”.
13. На переході через Тихий океан команда зазнавала серйозних поневірянь через брак прісної води і провізії. Кілька моряків померли від цинги.
Відкриття Філіппінських островів і загибель Магеллана
14. Після виснажливого 99-денного переходу через Тихий океан три кораблі експедиції, що залишилися, досягли Маріанських островів 6 березня 1521 року.
15. 16 березня 1521 року кораблі кинули якір біля острова Хуан (Себу), частини сучасних Філіппін. Магеллан встановив дружні стосунки з місцевими вождями.
16. В квітні 1521 р. Магеллан зі своїми людьми втрутився у військовий конфлікт між вождями сусіднього острова Мактан. 27 квітня в розпал запеклої битви Магеллан був смертельно поранений отруєною стрілою.
17. Частина експедиції, що залишилася, під командуванням Хуана Себастьяна Елькано продовжила подорож на Молуккські острови. У вересні 1522 року єдиний уцілілий корабель “Вікторія” повернувся до Іспанії, здійснивши таким чином перше навколосвітнє плавання в історії.
18. Назва Архіпелагу Вогняної Землі прийшла від Магеллана, який помилково прийняв вогні індіанських багать за виверження вулканів. Насправді на цих островах вулканів немає.
19. Острови Маріанських островів прозвали “Злодійськими” через діяльність місцевих жителів, які ховаючись за фасадом торгівлі, активно грабували все, що могли забрати з кораблів. Коли вони навіть вкрали шлюпку, розлючені моряки висадилися і спалили одне з поселень, при цьому загинуло кілька людей.
20. В Філіппінах, на острові Мактан, стоїть пам’ятник Магеллану, поруч із яким встановлено ще один пам’ятник – місцевому вождю, чиєю рукою Магеллан і був убитий.
21. Антоніо Пігафетта, історик експедиції, зазначив у своїй доповіді, що у фінальній сутичці Фернан Магеллан, оточений місцевими жителями і невеликою групою прихильників, відважно бився до останнього всупереч отриманим пораненням.
22. Фернан Магеллан – це перша людина в світовій історії, яка завдяки власним зусиллям здійснила навколосвітнє плавання.
Висновок
Подвиг Магеллана воістину грандіозний. Ціною неймовірних зусиль і поневірянь він не тільки відкрив морський шлях через Південну Америку, а й проклав курс для першого в історії навколосвітнього плавання. Його ім’я назавжди вписано в аннали великих географічних відкриттів людства. Відважний мореплавець ішов до своєї мрії, незважаючи на перешкоди, зраду і небезпеки. Фернан Магеллан розширив межі відомого світу і довів, що Земля має форму кулі. Завдяки його експедиції було нанесено на карту нові землі, острови та моря. Хоча Фернан Магеллан закінчив мвоє життя трагічно, проте його вчинки оставили для нас цікаві факти, які свідчать, що людина завдяки своїй силі волі здатна звершувати великі відкриття. Справу відомого мандрівника продовжили ті члени команди, що залишилися в живих, під керівництвом Елькано. Життя і подвиги Магеллана назавжди залишаться в пам’яті людства як одна з найяскравіших глав у літописі Великих географічних відкриттів.