Чим море відрізняється від океану

Яка різниця між морем і океаном
Яка різниця між морем і океаном.

Море і океан – дві абсолютно різні водойми за багатьма параметрами. Незважаючи на те, що вони мають спільну ознаку – величезну кількість води, між ними є декілька принципових відмінностей.

Багато хто помилково вважає, що це синоніми і можна використовувати ці терміни як взаємозамінні. Але це не так! Розберемося з основними характеристиками морів і океанів, щоб назавжди запам’ятати, чим вони відрізняються.

Відмінності за глибиною: що глибше океан чи море?

Перша і найочевидніша відмінність – розмір. Океани набагато більші за моря як за площею поверхні, так і за об’ємом води.

Наприклад, Тихий океан займає майже третину поверхні Землі і є найбільшою водоймою планети. А ось Середземне море, навпаки, займає невелику територію між Європою, Азією та Африкою.

Також океани значно глибші за моря. Найглибша точка у світовому океані – Маріанська западина в Тихому океані – 11 022 метрів. Максимальна глибина морів становить до 10 539 метрів (Філіппінське море).

Солоність та хімічний склад

Ще однією важливою відмінністю є рівень солоності. Вода в океанах має вищу концентрацію солей, ніж у внутрішніх і окраїнних морях.

В середньому солоність Світового океану становить 35 проміле, а морів – від 30 до 37 проміле. Це пов’язано з тим, що моря отримують більше річкової прісної води.

Крім того, хімічний склад води теж дещо відрізняється. В океанах більше хлоридів натрію, магнію, сульфатів і кальцію. А прісноводні моря мають підвищений вміст карбонатів і бікарбонатів.

Флора і фауна

Через відмінності в розмірах, глибинах та складі води, моря й океани мають абсолютно різні екосистеми з унікальними видами флори і фауни.

Наприклад, в Середземному морі водяться такі ендемічні види риб як хамса, сардина, скумбрія. А ось в Тихому океані можна зустріти акул, тунців, морських котиків, крабів та багато інших мешканців.

Рослинний світ морів і океанів

Моря та океани також сильно відрізняються за видами водоростей та іншої рослинності.

У мілководних морях переважають трав’янисті рослини – зостера, цистозіра, філлофора. А ось у глибоководних океанах через нестачу сонячного світла рослинність майже відсутня, за винятком планктону та водоростей.

Найбільше різноманіття водних рослин спостерігається в прибережних мілководних зонах морів, де є сприятливі умови для фотосинтезу.

Гідрологічний режим і струмені

Важливою відмінністю між океаном і морем є гідрологічний режим. Він визначає рух водних мас, хвиль, припливів та відпливів.

В океанах діють потужні океанічні течії, які переносять величезні маси води на тисячі кілометрів. Найвідоміша з них – Гольфстрім в Атлантичному океані.

Моря ж характеризуються менш значним водообміном. У них переважають локальні прибережні течії та невеликі внутрішні циркуляції.

Взаємозв’язок з іншими водоймами

Моря, на відміну від Світового океану, безпосередньо пов’язані з сушею та іншими внутрішніми водоймами – озерами, річками, лиманами.

Завдяки цим зв’язкам, моря отримують додаткову прісну воду та поживні речовини з суші, які впливають на їхній хімічний склад.

А океани менше залежать від стоку річок і мають стабільніший сольовий режим та хімію води.

Кліматичні умови

Моря і океани також формують абсолютно різний місцевий клімат у прибережних регіонах.

Океани створюють більш м’який морський клімат з прохолодним літом та теплою зимою. А вздовж узбережжя внутрішніх морів клімат континентальний зі значними сезонними коливаннями температур.

Ознаки моря й океану

На 71% земної поверхні поширена вода, і з цього загального об’єму 96,5% є солоною водою океанів і морів. Незважаючи на обширність цієї водної стихії, її вивчення залишається неповним. Навіть питання про точну кількість морів і океанів викликає розбіжності серед учених. Дехто стверджує, що налічується всього 90 морів, тоді як Міжнародне гідрографічне бюро визнає 63 моря, хоча підкреслює, що ця цифра приблизна.

Суперечки стосуються і кількості океанів: одні стверджують, що їх чотири, інші наполягають на п’яти. На додаток до широко визнаних Атлантичного, Тихого, Індійського та Північного Льодовитого океанів, з’являється п’ятий – Південний океан або Антарктичний. Його статус було офіційно визнано 2000 року, проте, як і раніше, існує непорозуміння у визначенні його меж, і багато вчених вважають за краще визнавати тільки 4 океани.

Незважаючи на ці розбіжності, існує теорія, згідно з якою на Землі існує всього один океан – Світовий, і всі інші поділи є умовними.

Ознаки морів

  1. Менші розміри за площею та об’ємом води в порівнянні з океанами.
  2. Середня глибина – 200-1500 метрів.
  3. Солоність води становить 30-37 проміле.
  4. Середня глибина – 200-1500 метрів.
  5. Солоність води становить 30-37 проміле.
  6. Більш теплі поверхневі води та активніше прогрівання влітку.
  7. Пов’язані з сушею – отримують стік з річок, озер, лиманів.
  8. Багаті рослинністю прибережні мілководдя та узбережжя.
  9. Мешкають переважно ендемічні види флори і фауни.
  10. Більш теплі поверхневі води та активніше прогрівання влітку.
  11. Пов’язані з сушею – отримують стік з річок, озер, лиманів.
  12. Багаті рослинністю прибережні мілководдя та узбережжя.
  13. Мешкають переважно ендемічні види флори і фауни.

Дізнайтесь більш детальніше що таке море.

Ознаки океанів

  1. Дуже великі розміри – займають 361 млн км2 поверхні Землі.
  2. Глибина – в середньому 3-4 км, максимальна 11 км.
  3. Висока солоність – 35-37 проміле.
  4. Більш холодні глибинні і поверхневі води.
  5. Потужні океанічні течії та високі хвилі.
  6. Формують узбережжя морського типу клімату.
  7. Багата ендемічна фауна – кити, акули, морські птахи.

Ми підготували для вас карту океанів світу, щоб ви побачили які існують океани і де вони знаходяться.

Географія 8 клас: чим відрізняються моря від океанів

В 6,7,8 класах учні вивчають, що океани набагато більші за площею (148 млн км2) та об’ємом води (1 370 млн км3). Глибина океану в середньому становить 3-4 км. Моря мають менші розміри – площа в середньому 375 тис км2, об’єм води 9,5 тис км3. Їх середня глибина – до 1,5 км.

Чим відрізняється море від океану за відчуттями?

За відчуттями море і океан теж дещо відрізняються:

  1. За температурою води. Океани зазвичай холодніші, оскільки мають глибші води, які довше прогріваються. А моря тепліші та комфортніші для купання.
  2. За силою хвиль та течій. В океанах, через їх більші розміри, хвилі та течії значно потужніші і стрімкіші. А морські – більш спокійні та передбачувані.
  3. За смаком і запахом. Вода в океанах чистіша, з ледь відчутним солонувато-йодистим присмаком. Морська здається більш солоною через домішки мінералів з річок.
  4. За кольором. Океан часто має яскраво-блакитний колір, а моря бувають насичено-зеленого, синього, фіолетового та інших відтінків.

Чому говорять, що море це частина океану?

Говорять, що море – це частина океану, бо майже всі моря сполучені зі Світовим океаном і є його складовими частинами. Але це визначення не зовсім коректне. Насправді – це різні типи водойм за багатьма ключовими характеристиками.

Вибирайте для відпочинку море або океан

Куди краще поїхати відпочивати – на море чи океан, залежить від ваших уподобань та цілей поїздки.

Переваги відпочинку на морі:

  • Більш теплий і м’який клімат. Морська вода прогрівається швидше і до вищих температур.
  • Менша глибина, тому безпечніше для невмілих плавців.
  • Більше можливостей для розваг на воді – віндсерфінг, водні лижі, банан, флайборд.
  • Краще розвинена туристична інфраструктура у прибережних містах і курортах.

Переваги океану:

  • Чистіша вода та повітря.
  • Різноманітніша екзотична флора і фауна для дайвінгу.
  • Можливість спостерігати за морськими хижаками, китами, дельфінами.
  • Вражаючі океанські пейзажі та види на узбережжя.
Отже, основні відмінності між морем та океаном полягають у розмірі та глибині, сольовому складі та хімії води, флорі й фауні, гідрологічному режимі та кліматичних умовах. І попри зовнішню схожість, це абсолютно різні за своєю природою водойми!
Average:(рейтинг: 5 з 5. Всього: 1)
Відомий блогер. Публікую статті в різних інтернет-виданнях з 2007 року. Пишу на різні актуальні та цікаві теми. Експерт у сфері ведення блогів, інформаційних та новинних сайтів.
Один коментар
  1. Здається, що у морі тепліша вода.

    (5/5)
Залишити відповідь
Добавити рейтинг

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *