Найбільше економія експлуатаційних робіт дає правильна ізоляція будівлі. Зводячи зовнішні стіни, слід обирати конструкційні матеріали з хорошими параметрами несучих стін, не обов’язково ж з високими параметрами теплоізоляції. Теплоізоляційні властивості стін мають бути забезпечені додатковими ізоляційними шарами, наприклад, з вовни або пінополістиролу одношарова Стіна з матеріалу з кращими параметрами термічних властивостей має від 3 до 6 разів гірші теплоізоляційні властивості, ніж найкращі на ринку теплоізоляційних матеріалів. Не варто збільшувати товщину стін, тому що таким чином лише збільшуються витрати на будівництво, та й ми не доб’ємося бажаного ефекту ізоляції.
Крім теплоізоляції стін, необхідно також пам’ятати і про правильну ізоляцію даху. Конструкція будь-якого даху, незалежно від типу покриття, повинна складатися з декількох шарів, які захищають взимку від втрати тепла, а влітку – від надмірного перегріву і вологи. На етапі проєкту, в технічному описі мають бути наведені дані про матеріали для теплоізоляції. Відповідно до положень дах повинен мати коефіцієнт теплопередачі не більше U = 0,3 W/(m2-K).
Необхідно також правильно підібрати вікна та двері, які матимуть найкращі параметри. Виконуючи всі умови, що ізолюють, і вибрати найоптимальніше рішення для опалення ми можемо побудувати будинок, які витрати на утримання та експлуатацію будуть раціональні.
Пасивний будинок
Будівництво пасивне – це сучасний підхід до економії енергії. Економія енергії в цій системі полягає в поліпшенні параметрів елементів і систем, що існують у кожній будівлі замість введення додаткових рішень. Попит на енергію в наступних будівлях у вісім разів менший, ніж у традиційних будівлях. Пасивний будинок вирізняється дуже низькою потребою в енергії для опалення – менше ніж 15 квт*год/м2 на рік.
У пасивних будинках не застосовуються традиційні системи опалення, що гріє, а повітря для провітрювання. Використовується також тепло сонячного випромінювання, а також рекуперація тепла з вентиляції, а також з прибутку, теплових, отриманих з внутрішніх джерел, таких як електричні прилади або мешканців.
Головна ідея пасивного будинку полягає в максимізації прибутку енергетичних і звести до мінімуму пуск тепла. Усі зовнішні перегородки повинні мати низький коефіцієнт теплопередачі, непроникна для повітря є також зовнішньою оболонкою будинку, столярні вироби, що мають дірку, також мають відповідні параметри, які спричиняють менші теплові втрати.
Нині вартість будівництва “пасивного” будинку в Польщі на 15-30% вища, ніж будівництво стандартного.