Четвер , 21 Листопада 2024

Заповіт (Як умру, то поховайте): Тарас Шевченко 1845 рік

Вірш Шевченка - Заповіт
Вірш "Заповіт".

Пропонуємо читати онлайн оригінал вірша “Заповіт” (Як помру то поховайте) Тараса Григоровича Шевченка українською мовою.

Як умру, то поховайте
Мене на могилі,
Серед степу широкого
На Вкраїні милій,
Щоб лани широкополі,
І Дніпро, і кручі
Було видно, було чути,
Як реве ревучий.

Як понесе з України
У синєє море
Кров ворожу… отоді я
І лани і гори —
Все покину, і полину
До самого Бога
Молитися… А до того
Я не знаю Бога.

Поховайте та вставайте.
Кайдани порвіте
І вражою злою кров’ю
Волю окропіте.
І мене в сім’ї великій,
В сім’ї вольній, новій
Не забудьте пом’янути
Незлим тихим словом.

Загальні відомості про написання вірша

Поезія “Як умру, то поховайте…” була написана Тарасом Шевченком у 1845 році, коли він перебував у Переяславі. Оригінальний автограф не зберігся, але існують кілька варіантів тексту, зокрема чистові автографи, записані на окремих аркушах та у рукописних збірках. Поезія, яка стала відомою під назвою “Заповіт”, є одним із найвідоміших творів Шевченка.

В тексті зазначено, що після арешту Шевченка його вірш неодноразово переписували та поширювали в рукописних списках, зокрема серед кирило-мефодіївців та їхніх прихильників. Пізніше вірш було включено до різних видань та збірок, а його тексти публікувались у періодичних виданнях.

“Заповіт” відтворює жанр поетичного заповіту, який є відомим у літературній традиції. Цей твір відображає світогляд і творчу зрілість поета, а його текст мав значний вплив на культуру та національне самосвідомлення.

Від кінця 60-х років йшли спроби музичної обробки “Заповіту”. Різні композитори створювали мелодії для цього вірша, і одна з них, написана Г. П. Гладким, стала особливо популярною та використовується під час урочистостей як неофіційний гімн.

Текст “Заповіту” також було перекладено на багато мов світу, що свідчить про його значення й популярність за межами України.

Слухати вірш онлайн “Заповіт” Тараса Шевченка

Кому призначений “Заповіт” Шевченка?

У своєму творі “Як умру, то поховайте” поет безпосередньо звертається до певної аудиторії. Хто ця аудиторія і чому саме до неї звернені його слова? Шевченко, ніби передчуваючи свою швидку кончину, звертається до читачів, які мають подбати про його похорон. Це вірш-настанова, і насамперед адресований Шевченком його вірному товаришеві А. Козачковському. Саме в його маєтку поет пережив страшні моменти передсмертних мук. Якби він помер на той час, то саме Козачковський мав би його ховати, адже сім’я Шевченка була далеко, і вони були недостатньо забезпечені.

Тематика твору “Заповіт”

Тарас Григорович глибоко цікавився життям простого народу, оскільки безпосередньо спостерігав, як живуть багатії, і в яких важких умовах змушені виживати селяни. Це турбувало Шевченка, і він прагнув, щоб люди боролися за свою свободу та гідне існування. Він вважав за необхідне висловити свої думки в поезії, і в певний момент усі умови збіглися, що спонукало його на створення цього вірша. Крім того, цей твір являє собою монолог ліричного героя, який бажає назавжди залишитися на рідній землі, щоб “було видно, було чути, як реве реве ревучий”. Україна назавжди залишається його рідною країною, і йому важливо, що з нею станеться навіть після того, як він піде вічно.”

Відомий блогер. Публікую статті в різних інтернет-виданнях з 2007 року. Пишу на різні актуальні та цікаві теми. Експерт у сфері ведення блогів, інформаційних та новинних сайтів.
Залишити відповідь
Добавити рейтинг

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *