Четвер , 21 Листопада 2024

Скільки років живе ворон і в чому відмінність від ворони

Зовнішній вигляд ворона
Ворон сидить на бетонній стіні з видом на океан.

Ворон, мабуть, найзагадковіший і найтаємничіший представник пташиного світу. Є безліч легенд і повір’їв про його високий інтелект і мудрість, довголіття і зв’язок із потойбічним світом, незвичайні харчові вподобання і вірність. З’ясуємо, чи так це насправді.

Ворон – опис птаха

Ворон – найбільший представник сімейства воронових і загону горобцеподібних. До цього сімейства належить грак і ворона, великодзьобий ворон і сорока, та інші. Ворон схожий з цими птахами. Оперення чорного забарвлення, характерний голос, який ми називаємо карканням. Не дивно, що цих пернатих часто плутають, називаючи одним словом – ворона. Тим часом ворон має характерні відмінні риси.

Зовнішній вигляд

Довжина тіла ворона становить 60-70 см, у самців вага може досягати 1500 гр. Самка ворона важить трохи менше – близько 800 гр. Дзьоб масивний, вигнутий, верхня його частина більша за нижню. Під дзьобом характерна борідка з пір’їнками, що стирчать. Оперення чорного кольору з металевим блиском і синьо-фіолетовим відливом. Крила довгі, мають загострену форму, в розмаху 140-150 см. У польоті ворона можна визначити за клиноподібним хвостом і ширянням, схожим на орлине. Саме через форму крил ворон робить помахи ними більш рідкісними порівняно з іншими представниками свого сімейства.

Спосіб життя та інтелект

Ворона по праву вважають однією з найрозумніших тварин. У результаті численних експериментів учені-орнітологи дійшли висновку, що інтелект птаха перебуває на одному рівні з чотирирічною дитиною. Так, в одному дослідженні птаху запропонували дістати хробака з високої вузької посудини з водою. Поруч із ємністю поклали камінчики та шматочки дерева. Крук досить швидко зметикував, що потрібно підняти рівень води, щоб дістатися до черв’яка, і тому почав кидати каміння та деревинки в посудину. Потім він зрозумів, що вода піднімається вище тільки від каміння, і почав кидати в посудину каміння більшого розміру, а деревинки потім витягнув, щоб вони не заважали дістати хробака. Цей дослід повторили і з іншими воронами, пернаті виявилися такими ж кмітливими.

В природі ворон проявляє ті самі якості та вміння, він так само кмітливий і швидко орієнтується в будь-якій ситуації. Ця особливість у птаха не вроджена, вона проявляється в процесі спостереження за родичами.

Поведінка птаха в період розмноження

Ворони готові створювати сім’ю і обзаводитися потомством до другого року життя. Під час шлюбних ігор, які починаються в лютому, ворони кружляють разом зі своїми “половинками”, демонструючи при цьому один одному складні елементи пілотажу. Показують себе перед спарюванням. Обраному партнеру вони залишаються вірними на все життя. Після спарювання пернаті разом будують гніздо. Місце для майбутніх пташенят підбирають якнайвище, у кронах дерев, що стоять окремо, і навіть на ЛЕП. На висоту важко дістатися хижакам, є хороший огляд, а це запорука безпеки.

Скільки живуть ворони

Існує думка, що ворони – це довгожителі і живуть 100-300 років. Якщо вірити деяким легендам, ці птахи і зовсім безсмертні. Насправді тривалість життя ворона в дикій природі – приблизно 10-15 років. У неволі за гарного догляду вони можуть прожити значно довше. У лондонському Тауері ворони доживали до 40 років. У світі відомі випадки, коли ворони прожили 65 і 70 років під наглядом людини.

Ворони не є довгожителями
Середня тривалість життя ворона становить 15 років.

Ворона і ворон в чому різниця

Ворон і ворона – це різні птахи, хоча й належать одному сімейству воронових. Не всі знають, як відрізнити ворона від ворони. Розрізнити їх можна за зовнішніми ознаками.

  • Розміри тіла чорної або сірої ворони – 46-52 см. Вага істотно менша – від 400 до 750 гр.
  • Дзьоб більш плоский, оперення по всьому тілу гладке на відміну від ворона.
  • Ще одна особливість – тупі округлі крила і віялоподібний хвіст.

Розрізняються птахи і за голосами. Якщо у ворони звичне і знайоме багатьом каркання, то ворон звичайний видає звуки, схожі на “кру”. До того ж, він уміє копіювати звуки, наприклад, гавкіт собаки або спів іншого птаха.

Великодзьобий ворон схожий на ворона дзьобом, але в нього інше забарвлення – чорне із зеленим відливом.

Природні місця проживання

Ворона мешкає в Скандинавії, Східній Європі та навіть в Азії. В Україні вона також поширена. Великодзьобий ворон зустрічається в далекосхідній частині країни, у Примор’ї, на Сахаліні. Ворона можна зустріти практично в будь-якому куточку Північної півкулі Землі: на арктичному узбережжі, в тундрі, в пустелі. При цьому ворон селиться в місцях, віддалених від людини, більш диких. А ворона не побоюється людей і спокійно живе в передмістях і містах.

Раціон харчування

Багатьом цікаво, що ж їдять ворони, адже поширена думка, що ворони – це падальщики, оскільки харчуються померлими тваринами. Це не зовсім так. Ворони дійсно поїдають полеглих тварин, але віддають перевагу при цьому свіжому м’ясу, а не протухлому. Крім того, ворони – чудові мисливці. Вони не проти поласувати ящірками і жабами, дрібними гризунами і пташенятами інших пернатих.

Не відмовляються ворони і від рослинної їжі – плодові та зернові культури, лісові ягоди – теж частина їхнього раціону. Можна зробити висновок, що ці птахи – всеїдні.

Ворон на лежачому дереві
Ворон в пошуках їжі.

Розмноження і потомство

Шлюбний період у воронів – у лютому. Уже в березні самки відкладають від 2 до 6 яєць і насиджують їх 20 днів. Самці теж беруть участь у цьому процесі, сидять на яйцях по черзі. Коли пташенята вилуплюються, тато і мама годують їх разом. Самець годує частіше, тому що самка рідко залишає гніздо, зігріває пташенят своїм теплом. Молоді воронята ростуть дуже швидко. Уже в 10-денному віці пташеня ворони починає вчитися літати, приблизно через 30 днів встає на крило. У тримісячному віці воронята досягають розмірів дорослого птаха. Потомство живе зі своїми батьками досить довго, приблизно до наступної зими пташенята не залишають сімейного гнізда. За цей час вони навчаються навичок виживання в дикій природі.

Прикмети і забобони про ворон

Ворона часто називають вісником смерті. У міфах різних народів він виступає провідником у світ померлих. У Скандинавії ворони з іменами Пам’ять і Думка супроводжували бога Одіна. Зустрівши їх, воїн уже знав про швидку смерть на полі брані. У слов’янській міфології провідником у світ мертвих Навь також був ворон. Можливо, тому ми часто бачимо цих пернатих на кладовищах.

Ворон і цвинтар
Ворон на кладовищі.

В минулі часи мисливці, йдучи на промисел, також побоювалися зустрічі з вороном, або навіть просто почути його крик. Це обіцяло невдачу. Тому мисливці змащували дуло рушниці кров’ю ворона, щоб повернутися зі здобиччю.

Сучасні повір’я, пов’язані з вороном, не менш тривожні, пов’язані з попередженням про прийдешню небезпеку.

  • Якщо на шляху зустрівся ворон, що сидить на камінні, – це обіцяє небезпечного попутника. Треба бути обережнішим.
  • Якщо на природі ворон почав кружляти над обраним місцем табору, краще перебратися в інше місце.
  • Зустріли ворона, що сидить на горілому дереві – значить близько велика біда.

Природні вороги

Ворогів у ворона вистачає як у повітрі, так і на землі. Серед птахів – це інші хижаки, такі ж великі й сильні – яструби та орли. Серйозна небезпека походить від нічного хижого птаха – пугача. Він здатний непомітно підкрастися до воронячого гнізда і розорити його. Мета пугача – дитинча ворони, хоча хижак може навіть покалічити і дорослого ворона, поки всі сплять.

Вовки, лисиці, куниці – теж можуть впоратися з вороном.

Популяція та статус виду

Найбільшу небезпеку для ворона становить людина. Були часи, коли цих птахів винищували як шкідників, що знищували посіви. Так, у 19 столітті воронів витравлювали отрутою. Це спричинило різке скорочення популяції птахів. Згодом ситуація змінилася, у багатьох європейських країнах воронів взяли під охорону, це призвело до збільшення їхньої кількості. Зараз чисельність птахів у нормі, але в деяких регіонах популяція не збільшується через складні кліматичні умови. Через те, що взимку птаху досить складно добути їжу, ворон частіше оселяється поруч із людиною, адже де люди, там і їжа.

Природоохоронний статус

Незважаючи на те, що популяція птахів відновлена по всій території ареалу, і загрози її зникнення немає, у деяких країнах Європи, наприклад, у Німеччині ворон все ще перебуває під охороною держави. В Україні цей птах не має природоохоронного статусу.

Ставлення до людей

Незважаючи на те, що ворон переважно мешкає в безлюдних місцях, під час зустрічі з людиною він не проявляє страх. Швидше, спостерігає за людиною, не забуваючи при цьому про власну безпеку. Якщо ворон живе в домашніх умовах, він може проявляти не тільки дружелюбність, а й ревнощі. Любить і дружить тільки зі своїм господарем – людиною, яка його виростила або вилікувала, піклувалася про пернатого.

Ворона поводиться з людиною дуже сміливо, зовсім не боїться. Так, великодзьобана ворона може напасти на домашнього птаха або навіть кішку.

В містах, де все частіше зимують ворони, птахи поводяться щодо людини так само впевнено.

Утримання в домашніх умовах

Ворон – незвичайний домашній улюбленець, не такий, як кішка або собака. Йому потрібні специфічні умови утримання, пов’язані з особливостями життєдіяльності.

Ворон – великий птах, йому потрібен простір, тому жити у квартирі буде важко. Птахові потрібен окремий просторий вольєр, де він зміг би перелітати. У ньому слід обладнати поїлку, годівницю і місце для купання. Вигулювати птаха потрібно не менше двох годин на день.

Важливо знати, чим харчуються ворони в домашніх умовах. Годувати птицю можна практично всім. У раціоні має бути м’ясо, як сире, так і варене, субпродукти, злаки, фрукти, яйця, можна давати сир і нежирний сир.

Цікаві факти

Факти про ворон найрізноманітніші та найнеймовірніші. Ворони крадуть заради інтересу. Вони можуть спостерігати за іншим птахом, як той ховає ласощі в затишному місці, а потім чекають, коли птах полетить, і переховують його скарб в інше місце. І знову спостерігають за реакцією птаха, коли той повернеться.

Ворони співпрацюють із вовками. Вони приводять вовків до туш полеглих тварин, які самі не можуть розкльовувати. Вовки розгризають тушу, ворони доїдають решту м’яса.

Домашній ворон не терпить інших домашніх тварин. Якщо ворон живе у квартирі, неприпустиме його сусідство з кішкою або собакою. У пориві ревнощів до свого господаря ворон може травмувати інших домашніх тварин.

Ворони люблять розважатися. Люди помітили, що ворони люблять скочуватися з дахів, та не просто так, а на спеціально знайденому пристосуванні з гладкою поверхнею.

Ворона-альбінос хоч і рідкісне явище в природі, але все ж зустрічається. Це не міф. Незвичайність, що супроводжується нерозумінням і відчуженням з боку суспільства – ось що означає біла ворона.

Відомий блогер. Публікую статті в різних інтернет-виданнях з 2007 року. Пишу на різні актуальні та цікаві теми. Експерт у сфері ведення блогів, інформаційних та новинних сайтів.
Залишити відповідь
Добавити рейтинг

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *