П’ятниця , 22 Листопада 2024

Зарядні станції: оптимальне рішення проблеми блекаутів

Зима 2024-2025 обіцяє бути найскладнішою за весь час існування незалежної України. Енергетична інфраструктура так і не відновилася після минулих атак, а останніми місяцями шахеди атакують практично щодня і в набагато більших кількостях. Експерти вважають, що без тривалих відключень не обійтися, тож українці будуть змушені шукати альтернативні джерела генерації. У міських умовах такими можна вважати зарядні станції, вибір яких зараз величезний. Як вибрати найбільш підходящу модель? Критеріїв чимало, але не всі з них – суттєві. Ключові – це потужність (пікова/номінальна), ємність акумулятора і час зарядки. І, звичайно, ціна, причому чудовий шанс пристойно заощадити – придбати ЗС у дні листопадових розпродажів, коли стартує Чорна п’ятниця і знижки можуть сягати 25-40%.

Зарядні станції

Потужність зарядної станції

Від цієї характеристики залежить, скільки і які споживачі можуть бути одночасно підключені до девайсу. Будь-який побутовий прилад має потужність, дізнатися яку можна за заводською етикеткою або в техпаспорті. Головне правило просте: сумарна потужність споживачів має бути меншою за таку у ЗС. Але деякі пристрої, крім номінальної, мають пікову потужність. Як правило, це прилади з електродвигуном, для запуску якого потрібні підвищені струми, нехай і короткочасно, на кілька секунд (холодильники, насоси, кондиціонери, пральні машини). Піковий показник значно вищий за номінальний, удвічі й більше. Це істотно ускладнює розрахунок потенційної потужності через необхідність врахування одночасної роботи декількох пристроїв.

Ємність акумулятора

Якщо потужність зарядної станції впливає на кількість підключених користувачів, то ємність АКБ – на час безперервної роботи споживачів. Прагніть, щоб цей показник був якомога більшим, але він робить вагомий внесок у вартість приладу. Так, для зарядки гаджетів достатньо батареї до 1000 Вт-год, для квартири потрібен акумулятор ємністю до 4000 Вт-год. Для забезпечення електрикою будинку – до 8000 Вт-год. При цьому необхідно враховувати, що зарядні станції частину електроенергії батареї використовують для власних цілей (живлення електроніки та системи охолодження), тож їхній ККД варіюється в межах 80-95%. Формула визначення часу роботи досить проста: множимо ємність АКБ на ККД, ділимо на потужність споживача і отримуємо час роботи в годинах. Приклад: є ЗС із ємністю 2000 Вт-год, її ККД становить 90% (0.9). Тоді підключений до станції газовий котел на 150 Вт зможе пропрацювати в автономному режимі 12 годин. Багато сайтів пропонують скористатися онлайн-калькулятором для обчислення часу роботи споживачів.

Час заряджання

В умовах тотального дефіциту електроенергії важливо, щоб час на відновлення ємності батареї був якомога меншим. В ідеалі – до 2 годин. Але тут потрібно розуміти, що чим потужніший акумулятор, тим більше часу піде на зарядку. У характеристиках зазвичай вказують цей показник. Якщо ж є тільки потужність зарядки, потрібно ємність батареї розділити на цей параметр, помножений на ККД.

Відомий блогер. Публікую статті в різних інтернет-виданнях з 2007 року. Пишу на різні актуальні та цікаві теми. Експерт у сфері ведення блогів, інформаційних та новинних сайтів.
Залишити відповідь
Добавити рейтинг

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *