Іграшки для хлопчиків: як уникнути гендерних стереотипів

Іграшки для хлопчиків
Іграшки для хлопчиків

У нашому суспільстві склалися стереотипи про те, в які ігри мають грати діти тієї чи іншої статі. Багато батьків досі суворо розділяють іграшки для хлопчиків та іграшки для дівчаток, купуючи малюкам солдатиків і машинки, а маляткам — незмінних ляльок. Однак психологи стверджують, що гендерні стереотипи не приносять особливої користі, а тільки заважають гармонійному розвитку особистості та формуванню необхідних навичок.

Що кажуть психологи?

Часто батьки, а також бабусі й дідусі за звичкою купують хлопчикам техніку та конструктори, а дівчаткам — ляльок та іграшковий посуд, не замислюючись про те, що в дітей можуть бути різні інтереси. А коли хлопчики чи дівчатка виявляють увагу до іграшок «не для своєї статі», дорослі реагують по-різному — одні насторожуються, а інші залишаються абсолютно спокійними.

Іграшки для хлопчиків

Яка реакція буде правильною? Професорка психології Крісті Спірс Браун, авторка відомих праць про гендерні стереотипи та їхній вплив на дітей, стверджує, що повноцінний розвиток дитини можливий лише за умови виходу за межі «рожевого» та «блакитного». Малюк чи малятко повинні мати доступ до іграшок, які розвивають інтелектуальні, фізичні та емоційні здібності. Наприклад, розгадуючи загадки і головоломки, збираючи конструктори і складаючи пазли, дитина набуває навичок, необхідних для навчання в школі та ВНЗ, а також для майбутньої роботи. Для фізичного розвитку і зміцнення здоров’я малюк повинен грати зі спортивними іграшками — м’ячами, велосипедами, самокатами, скакалками та іншими. А ось для розвитку емпатії, доброти й чуйності йому потрібні пупси, ляльки, фігурки тварин і м’які іграшки.

Чи можна хлопчикові грати в ляльки?

Вважається, що виховати хлопчика справжнім чоловіком допомагають відповідні іграшки: машинки, солдатики, конструктори, іграшкова зброя та майстерні інструменти, фігурки супергероїв тощо. А якщо малюк хоче гратися з «дівчачими» іграшками, що тоді?

Насправді хлопчики 3-4 років дуже часто цікавляться всілякими пупсами, оскільки бачать в іграшковій дитині відображення самого себе. Малюк бачить, що в пупса теж є голова, ручки і ніжки, очі і рот — усе, як у справжньої дитини. З пупсом цікаво снідати, годуючи його кашею, укладати спати, сидіти на горщику, вмиватися, ходити гуляти. Якщо маленькому хлопчикові сподобалася лялька, не відбирайте її, адже вона дає змогу розвинути дуже важливі навички — вчить дитину піклуватися про когось, хто менший, слабкіший і безпорадніший за неї саму. У майбутньому це обов’язково допоможе хлопчикові в побудові взаємин, створенні власної сім’ї та вихованні дітей.

Не варто обмежувати дітей у виборі улюблених іграшок і нав’язувати їм архаїчні стереотипи. Нехай малюк (або малятко) грає з тими іграшками, які йому цікаві та викликають позитивні емоції.

Відомий блогер. Публікую статті в різних інтернет-виданнях з 2007 року. Пишу на різні актуальні та цікаві теми. Експерт у сфері ведення блогів, інформаційних та новинних сайтів.
Залишити відповідь
Добавити рейтинг

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *