Коли необхідно продати житло, важливо зробити це так, щоб угода згодом не могла бути анульована через недотримання юридичних тонкощів. Навіть складні ситуації зазвичай можна вирішити, якщо завчасно дізнатися про те, яких умов потрібно дотриматися за законом. В агентстві нерухомості Твоя Фортеця ви знайдете професійну допомогу досвідчених ріелторів, які підкажуть, які документи оформити, щоб угода стала дійсною і пройшла з дотриманням усіх норм чинного законодавства.
Як продати квартиру, якщо в ній прописана особа, яка не досягла повноліття?
Продаючи квартиру, де прописана дитина (тобто особа віком молодше 18 років), потрібно зрозуміти, яка з двох ситуацій має місце у вашому випадку:
- Дитині належить частка у квартирі, тобто вона співвласник. Решта співвласників можуть продати її частку (разом зі своїми), якщо нададуть органам опіки та піклування документальні докази, що дитині компенсовано цю частку – у вигляді аналогічного житла, придатного для проживання.
- Якщо в дитини немає частки у володінні житлом, а є тільки реєстрація, то умовою для продажу є виписка і перереєстрація неповнолітнього в іншому житлі. Гарантією того, що дитина не залишиться громадянином без прописки і нового місця проживання, є сама процедура перереєстрації – дитину не випишуть, доки не буде можливості одразу ж, того ж дня, вписати її за іншою адресою.
В будь-якому разі, щоб продаж квартири відбувся, потрібен документ із дозволом від Органів опіки та піклування – цей дозвіл потрібно пред’явити покупцеві та нотаріусу.
Що робити продавцю, якщо квартира в заставі?
Організація, яка в даному випадку повинна дати згоду на продаж квартири – це банк, який видав власнику кредит під заставу квартири.
Якщо ж квартира придбана в іпотеку, і іпотека ще не виплачена банку, то вона може бути продана новому власнику на особливих умовах (наприклад, за суму, що дорівнює не ринковій вартості квартири, а порівнянну з уже виплаченою сумою першого внеску + частини іпотеки). Однак покупцеві доведеться складати власну угоду з банком про те, як він буде далі погашати невиплачену частину іпотечного боргу. Право висувати умови нового договору завжди належить банку. Банківська організація має право навіть відмовити охочому купити квартиру в покупці, якщо вважатиме його фінансово ненадійним для здійснення подальших іпотечних виплат.
Однак плюс для власника – банк контролюватиме законність усіх нюансів угоди, оскільки це в інтересах заставодержателя.
Як правильно продати частку у квартирі, якщо ви один зі співвласників?
Частковий продаж житла за законом можливий. Спочатку пропозицію викупити частку, що продається, роблять іншим співвласникам, і на роздуми їм надають місячний термін. У разі відмови після закінчення терміну можна починати шукати стороннього покупця.
Звісно, частки купують рідше, ніж житло цілком, але це вже робота рієлторського агентства – знайти зацікавленого в такому придбанні покупця. Іноді буває так, що покупці викуповують окремо частки всіх співвласників, інколи купують частку не для фактичного використання житла, а як вдалу інвестицію, тощо.
Які ситуації роблять продаж повністю неможливим?
Їх дві: це аварійний стан будинку (якщо будинок офіційно визнано аварійним і в перспективі таким, що підлягає знесенню) і арешт, накладений на об’єкт нерухомості.
Якщо в першому випадку продаж неможливий взагалі, то в другому – продавцю потрібно усунути причину арешту, щоб знову вступити в права володіння своєю нерухомістю.
Важлива ця інформація і для покупців – тому завжди ретельно вивчайте документи на житло, що вас зацікавило, і просіть свого рієлтора проконтролювати нюанси перед укладенням угоди.
Це насправді актуальне питання як продати квартиру якщо є якість перепони до цього. Відповідь очевидна спершу потрібно розв’язати ці проблеми законим способом. При таких угодах дуже часто трапляються непорозуміння та суперечки. Тому холодний розум та терпіння допоможуть.