Оцінка нерухомості передбачає визначення її ринкової вартості на поточну дату або на минулий період часу, та може знадобитися у різних ситуаціях. У цій статті ми розповімо про те, як відбувається ця процедура, з якою метою проводиться оцінка об’єктів нерухомості, скільки є дійсним звіт оцінювача, та які документи знадобляться для його отримання.
Як визначають вартість нерухомого майна оцінювачі
Оцінка об’єктів нерухомості, як правило, проводиться у чотири етапи:
-
Визначаються характеристики об’єкта нерухомості, встановлюються цілі та завдання оцінки. Перед тим, як зробити оцінку нерухомості, встановлюються ключові параметри:
- місцезнаходження та точну адресу;
- тип об’єкта (земельна ділянка, квартира, приватна садиба, офісна будівля, вбудоване приміщення тощо);
- кількість кімнат;
- площу (загальна, житлова);
- тип будівлі (панельна, цегляна тощо);
- кількість поверхів;
- інші характеристики.
На цьому ж етапі встановлюється цільове призначення земельних ділянок; визначається дата, яку буде проводитися оцінка; обговорюються припущення та особливі умови; визначається мета оцінки та вид визначеної вартості.
- Проводиться докладний опис та аналіз найбільш ефективного використання оцінюваного об’єкта.
- Здійснюється розрахунок вартості об’єкта нерухомості. Як оцінити вартість нерухомості та які методи при цьому використовувати, визначає експерт-оцінювач, виходячи з даних про об’єкт та вид вартості, яку необхідно визначити.
- Відбувається узгодження результатів, отриманих під час використання різних підходів і методів. Визначається максимально адекватне та точне значення.
Для отримання детальної інформації про те, як експерти-оцінювачі оцінюють нерухомість, рекомендуємо звернути увагу на сайт https://realexpert.ua та перейти у розділ головного меню, який вас цікавить:
- оцінка будівлі;
- визначення вартості приміщення;
- ринкова вартість квартири;
- оцінка заміської нерухомості;
- роботи, пов’язані зі спорудами та інженерними комунікаціями.
Далі розглянемо, у яких випадках необхідна оцінка нерухомості та які документи потрібні для цього.
Навіщо потрібна оцінка нерухомості?
Для власників нерухомості цілі оцінки можуть бути найрізноманітнішими. Розглянемо випадки, у яких власнику може знадобитися оцінка вартості нерухомого майна:
- під час операцій купівлі-продажу чи здавання об’єкта у найм;
- при вступі до права спадщини;
- при розподілі майна між подружжям у разі розлучення, а також для вирішення інших майнових спорів;
- для визначення або заперечення кадастрової вартості будівель, будівель, земельних ділянок, що використовується для цілей оподаткування;
- при страхуванні нерухомості;
- під час здійснення операцій кредитування під заставу нерухомості;
- при розподілі пайової участі на стадії трансформації підприємств в акціонерні товариства;
- під час здійснення інших операцій, пов’язаних з реалізацією прав на об’єкти нерухомості.
Незалежно від конкретної ситуації, кінцевою метою оцінки об’єкта нерухомого майна для експерта-оцінювача буде визначення ринкової або іншої вартості об’єкта на певну дату та надання звіту про оцінку. У цьому документі наведено розрахунки конкретного виду вартості, опис об’єкта і методик, що використовуються. А також аналіз ринку, до якого відноситься оцінюваний об’єкт.
Які документи необхідні для оцінки нерухомості?
Щоб отримати незалежну оцінку, важливо знати, які документи потрібні для оцінки нерухомості. У більшості випадків оцінка об’єктів нерухомості проводиться за наявності наступного пакета документів:
- технічний паспорт;
- кадастрового плану (для земельних ділянок);
- правовстановлюючих документів (договори купівлі-продажу, договори оренди, свідоцтва про державну реєстрацію права власності, витяги з державних реєстрів);
- експлікації до поверхового плану БТІ;
- дозвільних документів на перепланування (за наявності);
- документів про балансову вартість (для юридичних);
- документів, що підтверджують факт проведення ремонтно-монтажних робіт (за наявності);
- документів, що відображають інформацію про розмір орендної плати.
Наведений перелік є рекомендаційним і послуга може надаватись навіть за наявності неповного пакета документів. Однак слід враховувати, що для точної оцінки необхідно надати фахівцю максимум інформації про об’єкт нерухомості.
Термін дії оцінки нерухомості
Відповідно до чинного законодавства про оціночну діяльність немає чіткої відповіді на питання, скільки діє оцінка нерухомості. При цьому величина ринкової або іншої вартості об’єкта, що оцінюється, подана у звіті про оцінку, може визнаватись рекомендованою для цілей здійснення угод з об’єктами оцінки, якщо минуло не більше 6 місяців з дати звіту.
Також варто зазначити, що в судовій практиці закінчення шестимісячного строку не завжди розглядається як сигнал про недостовірність відомостей про вартість об’єкта, що відображається у звіті.
Скільки коштує оцінити нерухомість?
Відповідаючи на питання, скільки коштує незалежна оцінка нерухомості, необхідно враховувати, що підсумкова вартість оціночних робіт залежатиме від багатьох факторів:
- цілей оцінки;
- виду об’єкта нерухомості;
- виду визначеної вартості;
- розташування та інших характеристик об’єкта;
- повноти та якості вихідної інформації;
- трудомісткості робіт, що проводяться;
- терміновості одержання звіту про оцінку.
За даними з сайту Оцінка.Укр середня вартість оцінки нерухомості для нотаріуса складає 1000 грн. Проте ціна послуги з підготовки документів для пред’явлення у суді починається з 2500 грн та залежить від обставин справи.
Де замовити послугу?
Оцінювати нерухомість можуть компанії, у штаті яких є експерти, які мають відповідні дозвільні документи на здійснення діяльності у сфері оцінювання. Ознакою професійності є участь фахівців у всеукраїнських саморегулюючих професійних організаціях, наприклад, в Українському Товаристві Оцінювачів (УТО).
Якщо вас цікавить питання, де можна зробити оцінку нерухомості, скористайтеся послугами лідерів на ринку цих послуг: «Реал Експерт» та «Оцінка Україна»! Звертаючись до них, ви можете замовити визначення ринкової вартості нерухомості для різних цілей. Там ви гарантовано отримаєте:
- безкоштовні консультації;
- підготовку звітів у найкоротші терміни;
- попередню оцінку абсолютно безкоштовно;
- можливість виїзду експерта у день звернення;
- визначення ринкової та інших видів вартості з використанням сучасних методів оцінки;
- можливість отримання звіту іноземною мовою.