Незважаючи на те, що чоловічий діловий портфель сьогодні залишається відмітною ознакою чиновника (поряд із піджаком і краваткою), сам цей атрибут відносно молодий. І в сучасному вигляді сформувався тільки до середини минулого століття. Але його прообраз служив людству принаймні кілька тисяч років тому.
Прообрази та попередники
Чи були портфелі у кочівників і скотарів минулого – історія замовчує. Безсумнівно, у них була потреба переносити речі з місця на місце. Але її задовольняли кошики та шкіряні мішки. Поява компактного вмістилища, що дає змогу зберігати речі не упереміш, а в суворому порядку, пов’язана з армією.
Саме в Римській, найпередовішій для свого часу армії, використовували локулус – прямокутну сумку зі шкіри, з ручкою і наплічним ременем для перенесення. Як і належить, він мав стандартний розмір, 18 на 20 дюймів. Куточки були бронзовими, на бронзових же кільцях кріпилася ручка. І якість виготовлення була такою, що в музеях усе ще можна побачити такі “військові портфелі” 2000-річної давнини.
Згодом військове екіпірування вдосконалювалося, і вже за наполеонівської пори солдати носили такий собі симбіоз квадратної сумки і ранця. А ось цивільне населення оцінило переваги міцного і компактного прямокутного виробу – в ньому зручно було утримувати папери, документи і книги. А також Біблії та релігійні реліквії. Носили їх студенти, школярі, нотаріуси і священики.
І навіть різке зниження популярності чоловічих сумок у 17 столітті (яке пов’язують із винаходом кишені на одязі) не торкнулося таких зручних вмістилищ для “великих форм”. Хоча й помітно знизило їхню затребуваність. Дрібні речі тепер носили в кишенях, а великі – в безформних саквояжах, якими користувалися не тільки лікарі, а й клерки та адвокати.
Розквіт портфелів як торжество бюрократії
Другого народження цей вид аксесуарів зазнав у середині XIX століття. Вважається, що біля витоків його стояла компанія Barrow & Gale, яка створила 1860 року “червону валізку” – прямокутну шухлядку з ручкою, у якій аж до 2010 року переносили промови канцлера казначейства. Традицію використовувати для урядових потреб портфелі червоного кольору досі не скасувала колишня колонія Великої Британії – Індія.
Популярність строгих прямокутних сумок поступово зростала в бюрократичному середовищі, і до 60-х років XX століття мода на них поширилася в усьому світі. І найпрестижнішими досі є вироби з натуральної шкіри, типовим представником яких є шкіряний портфель Piquadro. Хоча сьогодні існує безліч новітніх і технологічних матеріалів для виготовлення.
В сучасних умовах замість паперових документів у портфелі зручно розміщуються ноутбук чи планшет, телефон, інші сучасні гаджети. Він не втратив ні показності, ні солідності й досі успішно служить у бізнес-сфері.
Подумайте над тим, що брендовий портфель може стати чудовим подарунком. Тому при внутрішніх сумнівах що подарувати мамі на День народження в 40 років не вагайтесь купити стильний жіночий портфель.