Озера і моря – це великі водні об’єкти, які займають значну частину поверхні Землі. Вони відіграють важливу роль у формуванні клімату, біосфери, гідрологічного циклу і життєдіяльності людини. Але чим відрізняється озеро від моря? Які їх особливості і характеристики? Спробуємо розібратися в цьому питанні.
Відмінності розміру та глибини
Однією з найочевидніших відмінностей між озерами і морями є їх розмір і глибина. Моря, як правило, набагато більші і глибші, ніж озера. Наприклад, найбільше озеро світу за площею – Каспійське море – озеро – має площу близько 371 тис. кв. км, а найбільше море світу – Середземне – має площу близько 2,5 млн кв. км. Найглибше озеро світу – Байкал – має максимальну глибину 1642 м, а найглибше море світу – Філіппінське – має максимальну глибину 10994 м.
Розмір і глибина водних об’єктів залежать від їх походження, рельєфу дна, геологічної історії і кліматичних умов. Озера можуть утворюватися в результаті тектонічних, вулканічних, льодовикових, карстових, еолових і антропогенних процесів. Моря є частинами океанів, які відокремлені від них суходолом або підводними хребтами. Моря можуть бути окраїнними, внутрішніми, напівзакритими, міжматериковими, епіконтинентальними і дрібними.
Відмінності джерела води
Іншою відмінністю між озерами і морями є їх джерела води. Озера живляться переважно атмосферними опадами, підземними водами і стічними водами з річок, потоків і стоків. Моря живляться водами з океанів, які проникають через протоки, затоки і проливи. Також моря отримують воду з річок, які впадають в них, і атмосферних опадів.
Джерела води впливають на солоність, температуру, хімічний склад і біологічну продуктивність водних об’єктів. Озера можуть бути прісними, солонуватими або солоними, в залежності від балансу між водоприйманням і водовідданням. Моря мають солону воду, але її солоність може коливатися в межах 10-40 проміле, в залежності від евапорації, притоку прісної води, перемішування з океанічною водою і криогенних процесів.
Солоність та прісність води
Прісна вода містить незначну кількість розчинених мінеральних речовин – до 1 г/л. Вона придатна для пиття та зрошення. Джерелом прісної води в озерах є атмосферні опади, поверхневий та підземний стік.
Солоність морів становить в середньому 35-40 г/л. Вона зумовлена надходженням солей з океану та їх концентрацією в процесі випаровування води. Висока солоність робить морську воду непридатною для пиття та зрошення.
Проте існують винятки з цих правил. Деякі озера розташовані у посушливих регіонах і живляться підземними водами, багатими на мінеральні речовини. Вони можуть мати солоність навіть вищу, ніж в океані (озеро Ассаль).
З іншого боку, у гирлах великих річок (Дунай, Ніл, Ганг) солоність морської води знижується прісним стоком до 5-10 г/л.
Отже, хімічний склад водойм досить різноманітний і залежить від багатьох чинників. Але в цілому озера все ж заповнені прісною, а моря – солоною водою.
Відмінності біорізноманіття
Ще однією відмінністю між озерами і морями є їх біорізноманіття. Озера і моря є домом для різних видів рослин і тварин, які пристосувалися до специфічних умов їх середовища. Озера мають менше видів, ніж моря, але більше ендемічних видів, які не зустрічаються ніде в інших місцях. Моря мають більше видів, ніж озера, але менше ендемічних видів, які поширені в різних морях і океанах.
Біорізноманіття водних об’єктів залежить від їх розміру, глибини, солоності, температури, освітленості, кисневого режиму, харчових ресурсів, трофічного статусу, історичного розвитку і антропогенного впливу. В озер і морів мають різні типи екосистем, які складаються з пелагіальної, бентосної і літоральної зон. Озера і моря є важливими джерелами продовольства, рекреації, транспорту, енергії і біоресурсів для людини.
Як використовують люди
1. Рибальство
Як озера, так і моря є важливими джерелами риби та інших морепродуктів для людини. У прісних озерах водяться цінні породи риб, такі як форель, лосось, осетер. В озерному та річковому рибальстві використовують сітки, вудки, ставні неводи.
Морське промислове рибальство ведеться за допомогою траулерів, сейнерів, дрифтерів та інших спеціалізованих суден. Виловлюють оселедець, тунець, окуня, скумбрію та інші породи.
2. Туризм
Мальовничі озера та морські узбережжя приваблюють мільйони туристів. На берегах озер будують готелі, бази відпочинку, розвивають інфраструктуру для водних видів спорту, плавання та рекреації. Морські курорти славляться пляжами, лікувальними грязями і чистим повітрям. Туризм став важливою галуззю економіки в багатьох країнах.
3. Морське судноплавство
Морський транспорт відіграє надзвичайно важливу роль у перевезенні пасажирів та вантажів. Близько 90% світової торгівлі здійснюється морем. Гігантські контейнеровози, танкери, bulk-carries (судна для перевезення навалювальних вантажів) щодня подорожують Світовим океаном.
Також існують поромні переправи для перевезення людей і техніки через морські протоки. Морський транспорт є найбільш економічним і екологічним. Без нього світова торгівля була б неможливою. Тому збереження судноплавства і підтримання морських шляхів є вкрай важливим завданням.
Висновок
Озера і моря – це великі водні об’єкти, які мають багато спільного, але також і багато відмінностей. Основна різниця полягає у відмінності розмірів, глибини, джерела води, солоності, біорізноманітті та взаємозв’язком з океанами. Вони є важливою частиною природи і життя людини, тому їх необхідно охороняти і раціонально використовувати.
Все дуже просто і не треба багато писати. Озеро відрізняється від моря тим, що воно менше за площею і глибиною, вода на відміну від моря прісна і швидше нагрівається. Ось і вся наука.
В розділі про використання води людиною дуже добре зазначені спільні ознаки озера і моря. Тобто вода в якому об’ємі вона не була розміщена, виконує однакову функцію.