Понеділок , 29 Квітня 2024

Аквілегія, Водозбір, Орлики: садові гібридні форми

Орлики: выращивание из семян в саду, виды
orliky

Під кінець травня в наших садах зацвітають особливо красиві рослини – півонії, іриси та орлики. Півонії та іриси притягують до себе погляди завдяки монументальним формам і яскравим забарвленням.

А ось орлики залишаються ніби в тіні своїх пишних побратимів. Але ж їхня краса якраз і полягає в ніжності та витонченості.

Універсальні, невибагливі та прекрасні – ці якості ми найбільше цінуємо в квітах. Саме ними і володіють орлики. Саджанці цих квітів ви можете придбати в перевірених інтернет-магазинах, наприклад, в Яскрава Клумба.

Аквілегія, водозбір, орлики – різні назви однієї рослини

Аквілегія – наукова назва трав’янистої багаторічної рослини родини жовтецевих. Назва походить від латинських слів “aqua” – вода і “lego” – збирати. Дійсно, після дощу на листках, покритих сизим нальотом, збираються величезні водяні краплі. Тому в нас його також іменують водозбором. Ще одна назва – орлики – походить через форму квітки, яка в перевернутому вигляді нагадує птаха. А ось в Англії знайшли схожість із голубом, і тут його називають колумбіна – голубка.

Водозбір у дикому вигляді росте в Європі та Північній Америці і налічує близько 150 видів. У наших садах ми вирощуємо переважно гібридні форми цієї рослини.

Водозбір – особливості вирощування в Україні

У помірному кліматі нашої країни культивування аквілегії не становить особливих труднощів.

Догляд передбачає:

  • вибір місця і ґрунту,
  • правильну посадку,
  • поливання,
  • внесення добрив,
  • прополку й обрізку.

Орлики можна вирощувати практично скрізь – на сонці і в тіні. Але найбільш придатною для них є півтінь.

З ґрунтом взагалі не виникає жодних проблем. Хоча, як і всі рослини, орлики найбільше люблять помірно вологі та легкі ґрунти.

Висаджувати аквілегію можна двічі на рік – навесні (у квітні) або восени (у вересні). Молоді рослини в рік посадки, як правило, не цвітуть. Кореневища водозбору розміщують на відстані близько 40 см одне від одного. Кореневу шийку поглиблюють у землю не більше, ніж на 2 см. У ямки бажано додати перегній або компост.

Аквілегія має корінь, що глибоко йде, здатний добре витягати воду, тому їй не страшна посуха. Проте для кращого зовнішнього вигляду в посушливий період варто періодично зволожувати ґрунт під кущем.

Для живлення рослини достатньо один раз на сезон підживити її мінеральними або органічними добривами.

Прополку та розпушування ґрунту проводити в міру необхідності, а квітконоси після закінчення цвітіння обрізати.

Рослина дуже стійка, тому рідко хворіє. Аквілегія відмінно переносить українські зими, тому не потребує ніякого утеплення або укриття.

Орлики: садові гібридні форми

Понад 25 гібридних видів водозбору було виведено шляхом схрещування аквілегії європейської звичайної та американської (золотистої, блакитної, прекрасної та іншими). Селекціонери запевняють, що вирощування нових сортів водозбору – досить трудомісткий процес, але результати варті витрачених зусиль.

Сьогодні існують низькі (до 30 см), середні (50-70 см) і високі (понад 1 м) гібридні сорти. Їх можна застосувати в оформленні будь-якого куточка вашого саду. Декоративне різьблене листя прикрашатиме квітник з весни до пізньої осені. А незвичайні квіти різноманітних відтінків нікого не залишать байдужим.

Гібридні форми водозбору мають гладкі, махрові та напівмахрові пелюстки. Істотно відрізняються наявністю або відсутністю шпорця (подовження на кінці квітки, що надає їй схожості з птахом). Деякі квіти мають тонкий приємний аромат.

Найцікавіші гібридні серії

Серед величезної кількості видів варто виділити безумовних фаворитів українських садів:

  • Спрінг Меджік – утворює широкий до 1 м кущ, суцільно усіяний великими, що дивляться в різні боки, квітами білого, рожевого, синього і фіолетового відтінків. Навіть одиничний кущ не залишиться непоміченим на вашій клумбі;
  • Вінкі – невисокий кущик із квітами різного забарвлення. Його можна висаджувати на квітниках, альпійських гірках і в горщиках для домашнього використання;
  • Мак Кана – дуже високі (до 1,5 м) рослини з махровими квітами неймовірних відтінків;
  • Бідермеєр – кущі середньої висоти. Дивовижні махрові бутони мають двоколірне забарвлення, наприклад, синє з білим або жовте з червоним;
  • Рубі Порт – особливість цієї рослини – різне забарвлення шпорца, пелюсток і чашолистків;
  • Блакитна Зірка – квіти насиченого синього кольору з білою серединкою.

Звісно півонії, іриси чи орлики чудово підійдуть в якості сердечного подарунка мамі на День народження. При чому дарувати можна як квіти в букеті, так і в горшку для подальшого догляду.

Аквілегія може стати акцентом будь-якої композиції або прикрасити собою задній план. Вона доречна в садах англійського, східного стилю, а також кантрі. Прекрасна в поєднанні з папоротями, хостами, східним маком, ірисами, астильбою і люпином. На альпійській гірці найкраще виглядає з ломикаменями. Впевнені – кожен ваш дизайнерський експеримент з водозбором буде приречений на удачу!

Відомий блогер. Публікую статті в різних інтернет-виданнях з 2007 року. Пишу на різні актуальні та цікаві теми. Експерт у сфері ведення блогів, інформаційних та новинних сайтів.
Залишити відповідь
Добавити рейтинг

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *