Митні процедури на українському кордоні

У цій статті містяться детальні відповіді на деякі запитання про митні правила в Україні. Стаття підготовлена за допомогою митного брокера Semero.

Митні процедури на українському кордоні – товари, що ввозяться в Україну

Для ввезення товарів в Україну, тобто імпорту, слід врахувати наступне. Імпорт у розумінні Митного кодексу України — це митний режим, згідно з яким іноземні товари після сплати всіх митних зборів, передбачених законодавством України при імпорті цих товарів і виконанні всіх необхідних митних формальностей, допускаються до вільного обігу на митній території України. Процедура митного оформлення товарів включає ряд процесів, включаючи заповнення митної декларації, усне декларування, контроль товарів, нарахування митних платежів, сплату митних платежів, у разі потреби — інші обов’язкові платежі, а також повний супровід і доставлення всіх необхідних документів та інформації про товар.

авіафрахт в києві

Фізична особа ввозить товар в Україну

Діючі загальні правила у випадку імпорту товарів фізичною особою з Польщі в Україну:

  • сухопутним шляхом – не існує обов’язку сплати мита, за умови, що його загальна вартість не перевищує 500 євро і вагу до 50 кг. Це правило діє тільки тоді, коли власники придбаного товару перебувають за межами України протягом щонайменше 24 годин і перетинають кордон не частіше, ніж раз на 72 години. У інших випадках дозволяється імпорт товарів, звільнених від податку до 50 євро вартості і ваги до 50 кг.
  • авійпереезення – можна імпортувати товари без мита до 1000 євро вартості раз на 24 години. Вагові обмеження визначені правилами перевезення багажу авіакомпанією. Наразі, через війну в Україні, це є комбінований з наземнми перевеннями спосіб.
  • якщо товар доходить в Україну поштою, він звільняється від митних зборів, якщо загальна сума товару не перевищує 100 євро вартості. Декларування товарів, що перевозяться (надсилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, здійснюється оператором поштового зв’язку, експрес-перевізником, декларантом або особою, уповноваженою ним. У всіх інших випадках товар підлягає письмовій декларації з обов’язком сплати мита та ПДВ.

Польське підприємство ввозить товар в Україну

Загальні правила імпорту товарів з Польщі в Україну в рамках торговельних угод між підприємствами передбачають, що імпортер, тобто покупець імпортованих товарів в Україну, повинен спочатку отримати акредитацію у митних органах України.

Слід пам’ятати, що особа, відповідальна за дотримання митного режиму, включно з сплатою митних платежів, є митний агент або співробітник, який здійснює декларацію від імені відправника. Митне декларування здійснюється через митного агента або уповноваженого співробітника відправника в спеціальних програмах.

Митний брокер — це підприємство, яке надає послуги з декларування товарів, комерційних транспортних засобів, які перетинають митний кордон України. Укладення відповідного договору визначає умови співпраці між митним агентом та представленою особою.

Порушення, пов’язані з веденням митної діяльності, ведуть до настання відповідальності для митного агента згідно з законодавством України.

митний брокер в києві

Список документів для митного оформлення

У кожному випадку список може бути індивідуально перевірений і залежить від митного коду товару згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД).

Загальний перелік документів, які потрібні для митного оформлення імпорту, включає:

  • Акредитаційну картку в митній службі.
  • Договір зовнішньоекономічної торгівлі.
  • Рахунок-фактуру (invoice) і переклад рахунку-фактури.
  • Транспортні документи (CMR, Bill of lading, Carnet TIR, Air waybill тощо).
  • Сертифікат походження.
  • Експортне заявлення.
  • Попередню митну декларацію на кордоні.
  • Договір про утилізацію контейнерів та упаковки.
  • Сплату платежів в митній службі.
  • Додаткові документи (в залежності від коду товару): сертифікат відповідності; санітарно-гігієнічний контроль; фітосанітарний сертифікат; дозвіл на карантин; заява СБУ; інші.

Митний агент, а після нього митник, може вимагати надання інших документів та додаткової інформації, включаючи технічні параметри товару, детальний опис та фотографії товару, податкові та експортні фактури, договори купівлі, платіжні доручення, документи, що підтверджують вартість страхування товару (залежно від умов поставки товару за умовами Incoterms, може включати страховий договір; страховий поліс; фактуру за страхування товару), документи, що підтверджують країну походження: сертифікат походження, декларація походження, інші документи.

розмитнення товару в киеві від семеро

Імпортне мито на товари

Визначається за ставками, що вказані у Митному тарифі України, та залежить від митної вартості товарів. Митний тариф України передбачає сплату імпортного мита, яке зазвичай становить від 2% до 20% митної вартості.

Митна вартість — це ціна, яка фактично сплачена або належна за товар. Для порівняння цін імпортованих товарів українські митники активно використовують внутрішню базу даних інформації про ціни, чий обов’язковий статус не визначено на законодавчому рівні. На практиці митна вартість часто визначається інспекторами на основі цін схожих товарів, імпортованих у країну протягом останніх 90 днів.

Дозволяється встановлення знижки (тарифних преференцій) на ставки Митного тарифу України у формі звільнення від імпортного мита, зниження імпортного мита або визначення тарифних квот відповідно до законодавства України та щодо імпорту товарів з країн, з якими укладено міжнародні угоди.

Угоди про вільну торгівлю, укладені Україною, передбачають, що імпортовані товари не підлягають імпортному миту за умови підтвердження країни походження.

Документом, що підтверджує країну походження, є сертифікат походження. Хоча видача сертифікату знижує оподаткування імпортованих товарів, із зростанням митної вартості податкові органи часто формально анулюють сертифікати походження, що накладає на імпортера додаткове фінансове навантаження.

Сплата податку на додану вартість від імпорту

Транзакція імпорту товарів на митну територію України підлягає оподаткуванню ПДВ. Податкові зобов’язання з ПДВ від імпорту виникають у день подання митної декларації, але «імпортний» ПДВ потрібно сплатити до або в день подачі декларації.

Особливу увагу слід звернути на те, що якщо митний агент здійснює митне оформлення імпортованих вами товарів на підставі договору довіреності, необхідно передати митному агенту кошти для погашення зобов’язань за ПДВ до митного оформлення товару.

Зазвичай імпорт товарів на митну територію України підлягає оподаткуванню ПДВ за ставкою 20%. Лише імпорт ліків і продукції бджільництва оподатковується за ставкою 7%.

Базою для оподаткування у випадку імпорту товарів є, зазвичай, контрактна (договірна) ціна даного товару, але не нижча за звичайну ціну цього товару, у тому числі мита і акцизні податки.

автомобільна доставка товарів через кордон

Митні процедури на українському кордоні – товари, що вивозяться з України до Польщі

При експорті товарів з України слід врахувати наступні питання. Щоб уникнути ризиків, пов’язаних зі здатністю вашого українського контрагента виконати зобов’язання за договором купівлі-продажу товару, необхідно провести комплексну перевірку (митний брокер SEMERO допоможе з перевіркою за потреби), результат якої буде ключем до успішної реалізації контракту. Укладаючи угоду (контракт) на постачання/купівлю-продаж товарів, слід звернути увагу на умови Incoterms, відповідальність продавця у разі порушення угоди, закон, що регулює стосунки в рамках угоди, а також спосіб вирішення спорів. Будь ласка, зверніть особливу увагу на угоди про транспортування (перевезення), дозволи перевізника та його відповідальність.

Перед тим як товар перетне митний кордон України, слід дізнатися, чи підлягає дана угода або вантаж ліцензуванню, перевірити, чи товари підлягають обов’язковій сертифікації в національній системі сертифікації України UkrSEPRO, а в разі необхідності отримати документи, що підтверджують це.

Важливо переконатися, що експортовані товари належать до продуктів, які знаходяться у списку тих, чия відповідність якості має бути підтверджена відповідною декларацією відповідності. За потреби слід декларувати відповідність продуктів технічним регламентам і зареєструвати декларацію в уповноваженому органі.

Митна вартість експортованих товарів

Визначається на підставі ціни, яка фактично сплачена або належна за ці товари на момент перетину митного кордону.

Окрім ціни, митна вартість товару також включає фактичні витрати, якщо вони раніше не були в ній враховані, включно з витратами на завантаження, розвантаження, перевантаження, транспортування та страхування до місця перетину митного кордону України; комісійні та брокерські збори; ліцензія та інші платежі за користування правами інтелектуальної власності, які покупець має здійснити безпосередньо або як умову продажу (експорту) товарів, для яких оцінюється їхня вартість.

На основі встановлення ціни товару особа, відповідальна за дотримання вимог митного режиму, має подати документи на ці товари та сплатити мита, які згідно із законом накладаються на товари при вивозі за межі митної території України.

доставка та розмитнення товарів в україні

Як визначити величину вивізного мита

Митний кодекс визначає порядок і форми сплати митних зборів.

Слід зазначити, що вивізне мито стосується лише декількох позицій – сільськогосподарської продукції, худоби, домашніх тварин, брухту та відходів.

Слід зазначити, що з метою виконання міжнародних зобов’язань України, що випливають із угод про вільну торгівлю з ЄС, країнами EFTA та Канадою, починаючи з 2016 року, здійснюється поступове зниження вивізних мит, зокрема на сільськогосподарські продукти до 0% до 2026 року, на худобу та овець до 0.8% у 2025 році.

ПДВ від експорту

Експорт товарів підлягає нульовій ставці ПДВ.

Загальний перелік документів, необхідних для митного оформлення експорту:

  • Акредитаційна картка підприємства в митній службі.
  • Договір зовнішньоекономічної торгівлі (додаткові угоди, специфікації тощо).
  • Експортна фактура (invoice).
  • Транспортні документи (CMR, Bill of lading, Carnet TIR, Air waybill тощо).
  • Сертифікат походження товару.
  • При перевезенні автомобільним транспортом – документи на транспортний засіб, паспорт водія, сертифікат допуску транспортного засобу.
  • Дозвіл на здійснення експортної операції (якщо передбачено законодавством України).
  • Додаткові документи (кінцевий список можна скласти після визначення коду товару згідно з Українським класифікатором товарів у зовнішньоекономічній діяльності): ветеринарне свідоцтво; фітосанітарне свідоцтво; дозвіл на експорт товарів; інші.

Дозволи на перевезення товарів через митний кордон України

Слід зазначити, що згідно з законодавством України експортно-імпортні операції деяких видів товарів здійснюються тільки у випадку наявності відповідних дозволів. Загалом дозволи вимагаються для таких категорій товарів, як домашні тварини, медичне обладнання, ліки, продукти харчування та інші.

Наполегливо рекомендуємо! Краще приділити більше часу на підготовку торговельної угоди та відносно спокійно пройти через усі митні процедури, ніж нести величезні витрати під час зупинок у транспортуванні, спорів з податковими органами тощо.

Відомий блогер. Публікую статті в різних інтернет-виданнях з 2007 року. Пишу на різні актуальні та цікаві теми. Експерт у сфері ведення блогів, інформаційних та новинних сайтів.
Залишити відповідь
Добавити рейтинг

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *