Як застосувати технології передачі даних в SENT у вантажоперевезеннях
З 2024 року Польща розпочала активну боротьбу із несанкціонованим перевезенням так званих «чутливих вантажів». І ця боротьба результувала у запровадженні єдиної цифрової системи моніторингу автомобільного та залізничного транспорту SENT.
А починаючи з 1 листопада 2024 року реєстрація в SENT стала обов’язковою для всіх інших видів вантажів, які не є «чутливими» (форма RMPD – Реєстр міжнародних автомобільних перевезень).
Для власників вантажу, одержувачів та транспортних компаній реєстрація перевезень в SENT стала обов’язковою. Але як здійснюється передача в SENT та хто має її виконувати? Нумо, розберемося.
Що таке SENT та як користуватися цією системою?
SENT – це цифрова платформа, до якої вносяться дані про окремі категорії вантажів, зокрема:
– хімічні речовини та холодагенти;
– неочищені спирти;
– мастильні матеріали;
– товари спецпризначення;
– різноманітні види палива, зокрема LPG.
При цьому відомості про перевезення цих вантажів мають подаватися у всіх без виключення випадках, коли вантаж тим чи іншим чином потрапляє на польську територію.
– Якщо вантаж ввозиться на територію Польщі та кінцевий отримувач є резидентом цієї країни, саме отримувач відповідальний за внесення до реєстрів SENT.
– Якщо вантаж прямує з Польщі до будь-якої іншої країни, відповідає за внесення до SENT відправник.
– Якщо вантаж прямуватиме транзитом через Польщу, це задача перевізника проінформувати польські інституції про це за допомогою SENT.
Головне завдання платформи — запобігти ухилянню від податків на вантажі, яке в Польщі набуло чималих розмірів. І дотримуватися нововведення мають усі контрагенти, незалежно від країни перебування.
Де використовується SENT: основні галузі
З огляду на перелік «чутливих вантажів», який наразі уведений в експлуатацію в SENT, його вже варто встановити та налагодити процедуру внесення даних в наступних галузях.
Перевезення
Українські вантажоперевізники, які прямують через Польщу транзитом, зобов’язані попереджати про свої «чутливі» вантажі заздалегідь. Гарна новина полягає в тому, що сьогодні можна налаштувати передачу цих даних водночас із вже наявними системами GPS-моніторингу та за їх допомоги (завдяки підключенню SENT-GEO).
Промисловість
Хімічна, фармацевтична, косметична галузі, що використовують сировину з Польщі або навпаки везуть складники до своїх продуктів до Польщі теж мають зареєструвати свої вантажі в SENT.
Компанії, що постачають пальне та ПММ
І, звісно ж, якщо ви постачаєте пальне чи ПММ до країн Європи або ввозите паливо звідти через Польщу, ви обов’язково маєте вносити до SENT дані про свої вантажі.
Переваги та обмеження SENT: що важливо знати?
Якщо взяти загалом мету та функціонал SENT, то подібна система має декілька переваг не лише для польської економіки, а й для вантажоперевізників та вантажоодержувачів, зокрема:
– можливість ввозити та вивозити «чутливі» та інші товари у великих обсягах, залишаючись в правовому полі;
– можливість планувати маршрути та терміни доставляння без урахування довгих бюрократичних черг на польському кордоні;
– доволі проста та ефективна інтеграція SENT з наявною системою GPS-моніторингу, тобто, не потрібно вкладати великі кошти в установлення та налаштування SENT.
А от щодо незручностей, то крім необхідності заздалегідь повідомляти про перевезення та планувати внесення інформації до моменту перетину польського кордону, одною з критичних особливостей є те, що тепер всі товари підлягають внесенню до системи SENT. Для того, щоб більш детально розібратися з цим питанням, слід перейти на платформу для реєстрації PUESC. Обов’язково ознайомтеся з наявною там інформацією, зареєструйтеся та вчасно передавайте геодані, щоб не бути оштрафованими через власну непоінформованість.
Завдяки SENT польський уряд запобігає ухиленню від податків, і сьогодні ця цифрова платформа показує ефективність для польської економіки. Але якщо ви хочете користуватися нею задля організації міжнародних вантажних перевезень, краще заздалегідь переконайтеся, що ваш провайдер GPS-моніторингу працює з SENT та може налаштувати для вас швидку, точну та ефективну процедуру внесення даних до реєстрів цієї системи.