“Гамлет” аналіз твору

шекспір гамлет аналіз
Гамлет - аналіз п'єси.

Гамлет – одна з найвидатніших шекспірівських трагедій. Вічні питання, порушені в тексті, хвилюють людство досі. Любовні колізії, теми, пов’язані з політикою, роздуми про релігію: у цій трагедії зібрані всі основні інтенції людського духу. “Гамлет” аналіз твору допоможе визначити його основні теми, ідеї, жанр, сюжетну лінію та композицію, а також проблематику, яка лежить в його основі. Ця детальна інформація є ключовою для складання літературного паспорту твору.

Відповідь на запитання, хто такий Гамлет, знають навіть ті, хто не читав твір і не бачив його постановку. А ось інтерпретації поведінки персонажа за кілька століть істотно змінювалися. У ньому вбачали героя античної трагедії та людину, що страждає від психологічних комплексів. З освіченого юнака й успішного воїна він перетворюється на божевільного, який одержимий помстою. Він втрачає кохану, друзів, зв’язок із реальністю і, зрештою, гине. Помста не приносить йому ні полегшення, ні задоволення.

Історія написання

Дата створення Гамлета 1600-1601 рр., але Шекспір був не першим автором, який описав цю історію. До цього була написана поема Томасом Кідом, яка називалася “Іспанська трагедія”. Літературознавці та історики вважають, що англійський письменник запозичив ідею в нього. Але й сам Кід, можливо, використовував ранні джерела. Найімовірніше, ними були новели епохи середньовіччя.

Напрямок і жанр

“Гамлет” належить до жанру трагедії, але водночас необхідно врахувати “театральність” п’єси. Оскільки Шекспір вважав: життя – це театр, а світ – сцена. Це певний світогляд, творчий підхід до явищ, які оточують людей.

Шекспірівська творчість належить до бароко, для цієї культури притаманні ідеалізація смерті, похмурість і песимістичність. Головний конфлікт у творі поділяється на внутрішній і зовнішній:

  1. Внутрішній яскраво виражається в душевних терзаннях головного персонажа. Він намагається обрати між різними поведінковими типами. У ньому формується борець, який не бажає приймати справжню реальність. Вражений злом, що знаходиться біля нього, він намагається боротися з ним, незважаючи на всі складнощі.
  2. Зовнішній прояв описується взаємовідносинами героя з мешканцями людей при дворі. Принц вважає їх підлими істотами, позбавленими честі, гордості та розуму.

Композиція п’єси

Головна композиційна частина твору полягає в розповіді про життя Гамлета. Кожна окрема частина надалі повністю розкриває його образ і весь час супроводжується змінами в діях і помислах персонажа.

Рекомендуємо прочитати статтю, яка детально розглядає образ та характер Гамлета.

Композиція поділяється на п’ять частин:

  1. Перша – зав’язка. Головний герой зустрічається з духом батька, який просить помститися за нього. Тут Гамлет уперше зіткнувся з підступністю і зрадою мешканців двору. З цього моменту його починають переслідувати душевні муки, які не відпускають до кінця життя.
  2. Друга – розвиток подій. Гамлет вирішив прикинутися божевільним, щоб розкрити правду про те, що зробив Клавдій. При цьому він випадково вбиває Полонія, якого послали за ним підслуховувати. У цей час він розуміє, що є виконавцем небесної волі.
  3. Третя – кульмінація. Тут принц хитрістю з поданням театральної постановки повністю переконується у зраді Клавдія. Останній усвідомлює, який небезпечний для нього Гамлет, і вирішує стратити його.
  4. Четверта – Гамлета посилають до Англії на страту. Водночас Офелія втрачає розум і трагічно помирає.
  5. П’ята – розв’язка. Принцу вдається уникнути страти, але йому потрібно битися на шпагах із Лаертом. У цій частині помирають усі головні персонажі.
Поєдинок на мечах Гамлета з Лаертом
Поєдинок на шпагах Гамлета з Лаертом, за яким спостерігає Гораціо.

Характеристика персонажів

В цій трагедії Гамлет представлений головним героєм п’єси. Але у творі також існують і додаткові:

1. Гамлет – цей “книжковий” юнак, страждає від меланхолії. За великим рахунком, це перший персонаж, що рефлексує, у світовій літературі. Багато хто може вважати, що він слабохарактерний і нерішучий. Але насправді він сильний духом і не підкоряється проблемам. Його світогляд змінюється, частинки минулих ілюзій стають прахом. Від цього виникає внутрішній розкол у душі. За вдачею це мрійлива людина, проте життя змусило її стати месником.

2. Офелія – донька Полонія та кохана принца. Покірна жінка, яка любила Гамлета до самої загибелі. Їй випали випробування, які вона не перенесла. Її безумство починається під час істинного страждання.

3. Гертруда – мати головного героя. Вона розумна, але не має сили волі. Жінка не самотня у своїй втраті, але не намагається спілкуватися з сином, коли відбувається горе. Зраджує пам’ять померлого короля і виходить заміж за Клавдія. Протягом усієї п’єси вона весь час намагається виправдати себе. Перед смертю Гертруда усвідомлює, наскільки помилялася.

4. Гораціо – друг принца. Вони разом пройшли через усі нещастя, і він готовий розділити з Гамлетом навіть смерть.

5. Гільденстерн і Розенкранц зраджують принца за можливості добре заробити. Вони доставляють повідомлення, де вказано про смерть Гамлета. Однак доля їх карає, і вони помирають замість принца.

6. Клавдій – людина, яка вбила брата заради багатства. Підлий і брехливий, але він усе-таки теж несе важкий тягар. Докори сумління щодня мучать його, не даючи повноцінно насолоджуватися владою.

гамлет жанр
Сюжет із Гамлета.

Основна тематика

Аналіз “Гамлета” в котрий раз показує, що теми кохання, злочину, зради весь час були поширені в драматичних творах. Шекспір міг помічати внутрішні сумніви людей і передавати це словами, тому він не зміг залишитися осторонь основних проблем:

1. Дружба. Головний персонаж цінує дружбу і не обирає друзів з огляду на їхнє соціальне становище. У нього був тільки один друг – студент Гораціо. При цьому в нього презирливе ставлення до зради, саме з цієї причини він жорстоко обійшовся з Гільденстерном і Розенкранцем.

2. Кохання. До подій, що відбулися, у житті Гамлета було кохання. Він щиро кохав Офелію. Однак принц змушений відмовитися від щастя, оскільки пропозиція розділити своє горе разом була б егоїстичною. Щоб повністю розірвати зв’язок, він змушений заподіяти біль. Намагаючись захистити кохану, він навіть не думав, наскільки сильно вона страждатиме.

3. Помста. Принц не може холоднокровно вбити Клавдія. Його гуманістичні принципи змушують подумати про загальне благо. Він відчуває відповідальність за людей, які постраждали від зла, що з’явилося через нього. Він вважає, що в загибелі його батька винен не тільки Клавдій, а повністю Данія, яка безтурботно закрила очі на причини загибелі старого правителя. Він розуміє: щоб помститися, йому потрібно стати ворогом для всього суспільства. Його ідеал реальності розходиться з дійсністю, “розхитаний вік” починає викликати огиду в принца. Він усвідомлює, що не може самостійно відновити світ.

Сенс і проблематика

гамлет фото
П’єса Гамлет.

Головна проблема в п’єсі – це вибір, з яким стикається Гамлет. Дослідження тексту вказують, що в душі принца селиться невпевненість, він часто думає й аналізує все те, що відбувається в нього в житті. Поруч із ним немає жодної людини, яка допомогла б йому прийняти правильне рішення. Тому він керується тільки власним досвідом і своїми моральними принципами. Свідомість його ділиться на дві частини. У першій перебуває гуманіст, а в другій половині – людина, яка зрозуміла суть прогнилого навколо оточення.

Його основний монолог “Бути чи не бути” показує всі муки в душі персонажа. Така важка внутрішня боротьба виснажує його, нав’язує роздуми про самогубство, проте він не може вчинити такий гріх.

Головна ідея драми полягає в пошуку сенсу життя. Автор описує розумну людину, яка постійно шукає, має емпатію до всього, що відбувається. Однак життя змушує його зіткнутися зі справжнім злом у різних проявах.

Головною думкою стає те, що за всіма королівськими підступами знаходиться глобальний перелом європейської культури. І на цьому вістрі перелому з’являється Гамлет – новий герой свого часу. Разом із загибеллю всіх основних персонажів руйнується сформована століттями система світогляду.

Завдяки напруженій сюжетній лінії, гострим любовним і політичним колізіям твір залишається популярним уже не одне століття. Цікава і філософська складова п’єси – глибокий аналіз смерті та життя.

Висновок

Шекспірівський “Гамлет” – це літературний шедевр, що витримав випробування часом, а його глибина та складність продовжують зачаровувати та змушувати замислитися читачів і глядачів. Через трагічну мандрівку меланхолійного принца п’єса запрошує нас досліджувати найглибші глибини людської сутності, долаючи екзистенціальний гнів, моральні дилеми та складнощі людських стосунків.

Незалежно від того, стикаєтеся ви з “Гамлетом” уперше чи знову звертаєтеся до його вічних тем, цей аналіз стане для вас ключем до розгадки загадки, що лежить в основі шекспірівського опусу. Прийміть багатство його мови, хитросплетіння характерів і глибокі питання, які він ставить, адже таким чином ви вирушите в подорож самопізнання і глибшого розуміння людського досвіду.

При написанні статті використовувались експертні джерела:

Shakespeare Birthplace Trust – https://www.shakespeare.org.uk/
Hamlet on Wikipedia – https://en.wikipedia.org/wiki/Hamlet

Пропонуємо послухати аудіокнигу “Гамлет” українською мовою скорочено за 11 хвилин

Average:(рейтинг: 5 з 5. Всього: 1)
Відомий блогер. Публікую статті в різних інтернет-виданнях з 2007 року. Пишу на різні актуальні та цікаві теми. Експерт у сфері ведення блогів, інформаційних та новинних сайтів.
Один коментар
  1. Зарубіжна література свідчить, що принципи людської психології однакові для всіх людей незалежно від того в якій країні вони живуть. Зокрема, Вільям Шекспір дуже тонко описав багато внутрішніх переживань героїв: любов, страх, зрада, які притаманні звичайним людям.

    (5/5)
Залишити відповідь
Добавити рейтинг

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *