Балтійське море на карті

Балтійське море фото
Балтійське море фото

Десять тисяч років тому Балтійське море було внутрішнім морем, яке мало зв’язок з Атлантичним океаном. Це море називали озером Анкіл. Його води – наслідок відступу крижаного щита після льодовикового періоду.

З плином часу море стало рукавом Атлантичного океану та туристичним місцем. Сьогодні воно з’єднане з Північним морем через Ересуннський канал і протоки Каттегат і Скагеррак. У минулому, в 13-15 століттях, регіон був ключовим центром для Ганзейської ліги – торгового союзу в Північній Європі.

Різні назви моря

Балтійське море відоме під різними назвами; німці називають його Ostsee (Східне море), шведи Östersjön, данцями це Østersøen, в Україні воно відоме як Baltiiske More, у Фінляндії як Itämeri, для поляків це Morze Bałtyckie, у Литві вони називають його Baltijos jūra, а в Естонії «Східне море» відоме як Läänemeri (Західне море).

Політична карта Балтійського моря
Політична карта Балтійського моря
Балтійське море карта Європи
Балтійське море на карті Європи.
Балтійське море карта Світу
Балтійське море на карті Світу.

Де знаходиться балтійське море на фізичній карті півкуль?

Балтійське море, чи, за стародавньослов’янською назвою, Варязьке море, є частиною Атлантичного океану, охоплюючи площу водної поверхні у 386 тис. км2 та досягаючи максимальної глибини в 470 метрів.

Це море омиває узбережжя Росії (країна-агресор), Естонії, Латвії, Литви, Польщі, Німеччини, Данії, Швеції та Фінляндії.

Балтійське море має зв’язок з Каспійським, Чорним, Білим і Азовським морями. Штучно, воно пов’язане з Білим морем через Біломорсько-Балтійський канал та з Північним морем через Кільський канал.

Рукави, затоки та коси

Ботнічна затока між західним узбережжям Фінляндії та східним узбережжям Швеції є найпівнічнішим рукавом Балтійського моря, мілководна Фінська затока між Фінляндією та Естонією є найсхіднішим. Ризька затока — затока між Латвією та Естонією. Гданська затока , також відома як Гданська затока, включає Пуцьку затоку та Віслинську лагуну з солонуватою водою , яка відокремлена від Гданської затоки Віслинською косою, піщаною ділянкою півострова. Подібна коса лежить на північному сході; це Куршська коса довжиною 98 км , піщано-дюнна коса між Калінінградською областю та Литвою, яка відокремлює Куршський затоку від Балтійського моря.

Річки (великі притоки)

У води Балтійського моря впадає приблизно шістдесят річок. Річки та дощова вода вносять свій внесок, роблячи воду у цьому відносно мілкому морі солонуватою – унікальним поєднанням прісної та соленої морської води. Балтійське море представляє собою найбільший в світі простір солонуватої води.

Серед найбільших річок – Нева, російська річка, яка сполучає Ладозьке озеро з Невською затокою, найсхіднішою частиною Фінської затоки. Вісла, найбільша річка Польщі, впадає в затоку міста Гданськ. Річка Одер, яка частинами формує кордон між Польщею та Німеччиною, зливається в Щецинську лагуну (Одерська лагуна). Даугава (Західна Двіна), з довжиною 1020 км, впадає в Ризьку затоку. Немунас (Мемель) вливається в Куршську затоку, а Кемійокі, найдовша річка Фінляндії, впадає в Ботнічну затоку в Кемі. Нарва, найбільша річка Естонії, сполучає Чудське озеро з Фінською затокою. Вистока шведської річки Луле (Luleälven) розташована в портовому місті Лулео в Ботнічній затоці. Річка Торне протягом певного часу визначає кордон між Швецією та Фінляндією, а її гирло знаходиться на північному кінці Ботнічної затоки.

Порти балтійського моря
Балтійське море порти

Основні порти і портові міста

  • Естонія: Пярну, Палдіскі, Сілламяе, Таллінн
  • Фінляндія: Еспоо, Гельсінкі, Котка, Оулу, Порі, Раума, Турку, Вааса
  • Німеччина: Фленсбург, Кіль, Любек, Росток, Засніц, Вісмар
  • Латвія: Лієпая, Рига, Вентспілс
  • Литва: Клайпеда
  • Польща: Гданськ, Гдиня (обидві Гданська затока), Свіноуйсьце/Щецин (Щецінська лагуна)
  • Швеція: Євле, Гетеборг, Хальмстад, Гельсінборг, Лулео, Мальме, Норчепінг, Нюнесхамн, Стокгольм, Сундсвалль, Треллеборг, Умео, Істад

Коли найкраще їхати на Балтійське море?

Необхідно усвідомлювати, що Балтійське море відзначається своєю суворістю та відрізняється від Середземного та Червоного морів. Оптимальний період для відпочинку – липень-серпень, коли температура води піднімається до 25 градусів.

Які виникають проблеми?

Балтійське море стикається з рядом серйозних екологічних проблем. Останнім десятиліттям відбувається поетапне погіршення кисневих умов його водних шарів. На глибині 150 метрів у окремих районах моря повністю відсутній кисень, і в цих місцях утворюється сірководень. Велику роль у цьому відіграє також промислова діяльність людини, яка призводить до викидів продуктів нафтопромисловості, скидів вугільних шлаків та відходів від річок і заводів.

Average:(рейтинг: 5 з 5. Всього: 1)
Відомий блогер. Публікую статті в різних інтернет-виданнях з 2007 року. Пишу на різні актуальні та цікаві теми. Експерт у сфері ведення блогів, інформаційних та новинних сайтів.
Один коментар
  1. Балтійське море сповнене загадковості і безмежності. Його чисті води крізь століття нагадують про минулі часи древніх скандинавів.

    (5/5)
Залишити відповідь
Добавити рейтинг

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *