Практика показує, що в сучасній ринковій економіці в різних напрямах фінансово-господарської діяльності підприємства дуже часто стикаються з важливою проблемою, а саме виникнення та стягнення дебіторської заборгованості суб’єктів підприємницької діяльності.
Будь-які підприємницькі взаємодії приховують у собі ризик виникнення боргу.
Важливо зазначити, що в стандартних положеннях бухгалтерського обліку використовуються визначення (дефініції) дебіторської заборгованості:
- поточна дебіторська заборгованість;
- довгострокова дебіторська заборгованість;
- безнадійна дебіторська заборгованість.
Завдання нашої компанії не допустити безнадійної заборгованості, звести до мінімуму загальні суми проблемної заборгованості.
Необхідні етапи зі стягнення дебіторської заборгованості
- Досудова угода та повернення заборгованості.
- Складання позовної заяви та направлення до суду, сприяння в судовому процесі.
- Виконавче провадження.
Дуже важливим моментом необхідно акцентувати увагу на повернення боргів, яке необхідно планувати. Виходячи з досвіду і середньостатистичного показника в певній галузі ринку, оптимальною вважається безнадійна заборгованість у розмірі 2-10%, залежно від ризиків бізнесу і відсотка рентабельності.
Слід пам’ятати про те, що завищена дебіторська заборгованість створюється на тих підприємствах, де немає системи контролю за поверненням боргів. Для цього суб’єкта господарської діяльності важливо запровадити критерій сумнівної заборгованості та можливо безнадійного боргу.