Ікони завжди були головними в життєдіяльності наших пращурів. Ікони – це не лише певний компонент храму чи церкви, а й головна цінність будь-якої оселі, починаючи від княжих хоромів і закінчуючи простою хатою. Саме за кількістю зображень святих у хаті визначали рівень добробуту власника хати. Ікони розташовували в лінії в області переднього кута житла, і цю ділянку часто іменували, як “червоний кут”. Заможні люди обрамляли святині золотом, сріблом, дорогоцінним камінням. Власники ікон, вельми ними дорожили і презентували солідним людям, віддавали в храми як внесок за близькими.
Відома величезна кількість кваліфікацій ікон. Далі розглянемо ікони відносно їхнього місця розташування, які умовно ділять на храмові та будинкові. До домової групи належать ікони, які знаходяться в хаті, квартирі. Їх поділяють на родинні, іменні, мірні, а також вінчальні.
Іменна ікона – це святиня, що створюється для певної людини або ж усієї родини. На цій іконі представлений святий, ім’ям якого назвали малюка під час хрещення. Найчастіше святий зображений по пояс або по груди.
На Сімейній святині представлені тезоіменні святі, які охороняють усю родину. Варіацій зображень святих величезна кількість: це можуть бути захисники дітей, батьків, подружжя, а зверху присутній образ Спасителя або Пресвятої Богородиці.
Вінчальна пара включає в себе дві православні святині Пресвятої Богородиці і Спасителя, необхідні в процесі вінчання молодят. Ікони цього типу батьки презентують молодим перед весіллям, тим самим захищаючи їх.
Мірна ікона – це святиня, створена до дня хрещення малюка, і має розміри, співвіднесені зі зростом малюка.
Храмові ікони – це святині, що належать храмам, церковним громадам. Їх умовно ділять на іконостасні, аналойні та кіотні. Алойна ікона – це зображення маленького розміру, яке розміщене в храмі на невеликому столі з похилим верхом, що розташований у центрі храму.
Іконостасна – це святиня, яка розташована в іконостасі та розділяє вівтар з іншою територією храму.
Кіотна – це ікона, яка розташована на стіні або біля стіни храму та обрамлена рамою, яка називається кіот. Це різні ікони християнських свят, образи святих і образи Богородиці та Спасителя. Найчастіше біля таких святинь розташовані свічники, в які парафіяни встановлюють свічки.