Музичні інструменти та Православ’я

Небо фото
Небо фото.

Православна віра дійшла до наших днів, як першоджерело вчення Господа Ісуса Христа. Інші християнські напрямки виникали з плином часу. Причиною появи нових християнських конфесій була модернізація євангельського вчення. Комусь не подобалися деякі постулати вчення і давні традиції і відповідно вносилися правки. Так виник католицизм і протестантизм. Наприклад, католики запровадили у свою традицію музику органу під час богослужіння, а протестанти взагалі дозволяють собі співати та грати на будь-яких інструментах. Питання використання інструментів у духовному житті людини завжди були актуальними. Давайте розберемося, як на музичні інструменти дивиться Православна Церква. У яких випадках їх доцільно використовувати, а в яких краще обійтися без них. Почнемо з книг Старого Заповіту.

Музичні інструменти в Біблії

У Старому Заповіті ми зустрічаємо місця, в яких ідеться про використання під час молитви різноманітних давніх інструментів. Щоправда, назви в них для сучасного читача цікаві: гуслі, труби, сопілки, ріг, цевниця та орган.

Уперше про музикантів та інструменти згадується в старозавітній книзі Паралипоминон. Цар Давид вирішив перенести ковчег Заповіту, в якому містилися Десять Божих Заповідей, у місто Єрусалим. Він почав відбирати талановитих чоловіків до музики з числа левитів. Вони мали супроводжувати святкову ходу з ковчегом із піснями та музикою.

Як Православна Церква ставиться до інструментів під час богослужіння

На відміну від католицької віри, православна традиція забороняє використовувати будь-які інструменти під час богослужіння і молитви. Річ у тім, що Православне вчення про молитву базується на реальних стосунках людини з Богом. Для православного вірянина – молитися Богу означає реально перебувати перед лицем Творця. Людина, яка відчуває Бога, не може перебувати в суєті. Це стан духовного переживання. А інструменти викликають лише душевні почуття. Тому вони стають перепоною до єднання з Богом. Точніше заважають людині в тиші душі зустрітися із Всевишнім.

Не використовуються інструменти під час похоронної процесії. Священики часто відмовляються ховати людину, коли дізнаються, що рідні замовили музику. У цьому випадку зрозуміло, що дух молитви поховання суперечить мелодіям інструментів, навіть якщо вони траурні. Річ у тім, що смерть – це перехід людини у вічне життя Богу. Особистість померлого піднялася за межі нашого Космосу в духовні сфери. Важливі не мелодії, а щира молитва Церкви та рідних. Відомі випадки, коли молитви близьких людей тут на землі витягували грішні душі з пекельного вогню. Тож за померлих варто молитися, а не думати про музику та шикарні церемонії.

Єдиним музичним інструментом, який використовується в Православ’ї під час громадських молитов є дзвін. Але його роль полягає радше не в колоритному розмальовуванні мелодій, а в заклику до молитви. Перед святою Літургією віруючі люди завжди слухають тридзвін. Тридзвін – спеціальна церковна мелодія багата на різні звуки за контрастом зміни тону. Звучить красиво. Також у дзвін б’ють під час важливих богослужбових моментів, щоб акцентувати увагу на важливості дійства.

Церковні дзвони з’явилися приблизно у V столітті після закінчення періоду гоніння на християн. Перший вид дзвону був простим. Стародавній дзвін являв собою прямокутний металевий лист. На Русі літопис зафіксував перший дзвін у Десятинній церкві в X ст.

Інструменти в світському житті

Православна Церква з розумінням ставиться на застосування музичних інструментів у мирському житті. Як сказано в Євангелії кесарю потрібно віддати кесареве, а Боже Богу. І справді ми бачимо, що у світі існує велика кількість найрізноманітніших інструментів і музичних напрямків. Вони, як і вино, веселять людське серце. Господь Ісус Христос коли перебував на весіллі в Кані Галілейській, де здійснив чудо з вином не забороняв музику та веселощі. Господь створив людину для радості та блаженства. Тут головне триматися золотої середини і не зловживати цими речами, не впадати в крайнощі. На жаль, деякі музиканти використовують інструменти на шкоду людській душі. Важка музика року та металу аж ніяк не дарують радість, а лише роздратування та звірині інстинкти.

Для кожного музиканта важливим питанням є вибір і покупка інструментів для музики. Ми помітили в інтернеті магазин ShowMarket в якому можна придбати хороші музичні інструменти для дітей і дорослих. Широкий вибір дає змогу знайти і купити свою мрію.

Інструменти, як засіб православного місіонерства

Відмінно підійдуть різні інструменти музики для різних видів громадської діяльності християнина. У дитячому таборі можна запросто взяти гітару і заспівати православні псалми. Зацікавити дітей піснею до Церкви та Біблії. Гарна мелодія і добрі слова завжди до себе притягують. Дорослі можуть створювати гурти й ансамблі для прославлення Бога в православному дусі.

Відомий блогер. Публікую статті в різних інтернет-виданнях з 2007 року. Пишу на різні актуальні та цікаві теми. Експерт у сфері ведення блогів, інформаційних та новинних сайтів.
Залишити відповідь
Добавити рейтинг

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *