Сучасний ринок праці в Україні пропонує численні можливості для молодих спеціалістів. Понад 30% вакансій пропонуються фахівцям без досвіду роботи, тому студенти та випускники ВНЗ можуть легко знайти роботу на Jooble. Вибір професії сьогодні залежить не тільки від власних уподобань та амбіцій людини, але й світових тенденцій і технологічного розвитку. У цій статті ми розповімо про популярні напрямки та дамо 5 ефективних порад для визначення з майбутньою спеціальністю.
Перспективні сфери працевлаштування: які фахівці матимуть найбільший попит у майбутньому?
Розвиток інформаційних технологій, машинобудування та роботизованих систем призводять до того, що вже зараз скорочується потреба у деяких професіях. Зокрема, це стосується посад, які передбачають однотипну роботу – робота касир, секретар, бібліотекар, турагент, перекладач тощо.
У найближчому майбутньому свою цінність будуть зберігати фахи, де необхідні саме «людські» інтелект та якості, тому актуальними будуть такі сфери:
- IT-інженерія;
- Медицина;
- Онлайн-освіта;
- Екологія;
- Архітектура, урбаністика;
- Будівництво;
- Транспорт, логістика;
- Маркетинг, продажі.
Стрімкий технічний розвиток, поява нових підходів до роботи будуть породжувати високу конкуренцію серед спеціалістів. Щоб підтримувати свою експертність та професіоналізм, спеціалістам стане необхідним постійно вдосконалювати свої знання та навички.
Ключові кроки до вибору спеціальності: 5 порад від експертів Jooble
Статистика демонструє, що людина проводить за роботою близько третини свого життя, тому до визначення з майбутньою професією слід підходити з особливою уважністю та відповідальністю. Разом з експертами Jooble ми зібрали поради, які допоможуть знайти призначення та вибрати вакансію на ринку праці.
№1. Дотримуйтесь принципу «Хочу – можу – треба»
Цей метод дозволяє ефективно проаналізувати свої бажання, основні навички та професії, які мають попит. Розшифровка формули наступна:
- «Хочу» – це перелік всіх спеціальностей та посад, які вам подобаються.
- «Можу» – це перелік ваших навичок, знань, кар’єрних амбіцій та особистих якостей, які будуть корисними у професійній діяльності. Також сюди входять можливості отримання освіти.
- «Треба» – це напрямки, які мають найбільшу популярність на ринку праці та не втрачатимуть свого попиту у майбутньому.
Відповіді для кожного критерію рекомендують записувати на листку або в таблиці. У результаті «Хочу» та «Треба» повинні збігатися одна або декілька професій, а вміння та якості з «Можу» відповідати вимогам до фахівців обраних сфер. На основі цих даних ухвалюється рішення.
№2. Визначте свої пріоритети в роботі
При виборі спеціальності потрібно розуміти які критерії роботи для вас є першочерговими, а які другорядними. Можливо вас цікавлять професії, у яких легко знайти роботу з вищим рівнем заробітних плат на початкових етапах, або ж з меншими доходами та гнучким графіком.
Орієнтовний перелік критеріїв може бути наступним:
- Низький поріг входження у спеціальність.
- Заробітна плата.
- Можливості кар’єрного зростання.
- Гнучкий графік.
- Баланс між роботою та особистим життям.
- Бонусні системи та пільги.
- Можливість дистанційної роботи тощо.
Далі необхідно визначити пріоритети за шкалою, наприклад, від 1 до 7. «1» – найважливіший критерій, «7» – найменш принциповий. Завдяки цьому аналізу можна легко обрати професію, яка краще відповідає вашим інтересам.
№3. Оберіть сектор економіки, в якому ви бажаєте розвиватися
Проаналізуйте можливості, які пропонують приватний, державний та соціальний (неприбутковий) сектори економіки.
Їхніми основними рисами є наступні:
- Приватний сектор – це приватні компанії та організації, основною ціллю яких є зростання та збільшення свого прибутку. Працівники таких бізнесів отримують більше фінансових стимулів, можливостей професійного зростання, вдосконалення навичок та знань.
- Державний сектор – це державні органи та установи, які мають на меті управління окремими містами, областями або країною та надання послуг громадянам. Тут спеціалісти мають більше соціальних гарантій, стабільність зайнятості та рівні зарплати.
- Соціальний сектор – це державні або приватні організації, які мають на меті допомогу та задоволення потреб суспільства. Фахівці впливають на соціальні аспекти (суспільні відносини, психологічна підтримка, розвиток громад тощо) та щодня беруть участь у різноманітних проєктах.
Експерти рекомендують вибирати той напрям діяльності, який відповідає вашим інтересам та кар’єрним амбіціям.
№4. Розгляньте освітні можливості
Освіта є основою успішної роботи. Складіть перелік закладів, які надають вищий рівень освіти в обраних вами сферах. Спеціалісти рекомендують звертати увагу на запропоновані програми, відгуки студентів та знайомих. Найкращим варіантом будуть ВНЗ та курси, які надають більшу кількість практичних навичок та концентрують у собі дисципліни, що безпосередньо стосуються майбутньої професійної діяльності.
№5. Шукайте варіанти стажування або часткової зайнятості
Ніщо не допоможе упевнитися у правильності свого вибору так, як робота в бажаній сфері. Час від часу переглядайте вакансії для кандидатів без досвіду або можливості стажування у різних компаніях. Це не допоможе краще дізнатися про особливості роботи в цій сфері та навчитися застосовувати свої знання, навички на практиці.