“Доречі” чи “до речі”: як правильно пишеться

Як пишеться до речі
Як пишеться до речі.

Для тих, хто вивчає українську мову, або хто починає писати тексти, часто виникає питання: як писати “до речі” чи “доречі”?

Цю фразу ми використовуємо в повсякденному спілкуванні і написанні, щоб плавно переходити від однієї думки до іншої, уточнювати інформацію або додавати додаткові коментарі. Слід зауважити, що найпоширенішою помилкою є написання “доречі” разом. Прислівникові сполуки, що складаються з прийменника та іменника, у всіх випадках пишуться окремо, якщо іменник зберігає своє лексичне значення та граматичну форму.

Отже, “до речі” пишеться окремо, адже іменник “речі” зберігає своє лексичне значення. Якщо прислівник формується з прийменника та іменника, що зберігає своє значення та форму, то його слід писати окремо.

“До речі” використовується для виділення вставного слова, підкреслення важливості, вступу до компліменту, початку невимушеної розмови та інших ситуацій, де потрібно звернути увагу на додаткову інформацію.

Приклади використання.

  • До речі, ти планував змінити свій стиль вдягання?
  • До речі, хто з вас їде на вихідні до гор?
  • До речі, як ти справляєшся з новими викликами на роботі?

До речі – це прислівникова сполука складається з прийменника та іменника. Згідно з нормами прописаними в українському правописі 2019 року, “Прислівникові сполуки, що формуються з прийменника та іменника, пишемо окремо, якщо іменник зберігає своє конкретне значення та граматичну форму. Це особливо стосується випадків, коли між прийменником та іменником можливе уточнення, що виражене прикметником, займенником чи числівником: без відома, без жалю, до побачення, до пори, до пуття, до речі (виділення – автор статті), до решти, до смаку, до смерті, на зло”. Це правило підтримують також академічні словники української мови, зокрема, Російсько-український академічний словник за редакцією А. Ю. Кримського та С. О. Єфремова, правописний словник Г. К. Голоскевича, Словник української мови в 11 томах тощо.

Відомий блогер. Публікую статті в різних інтернет-виданнях з 2007 року. Пишу на різні актуальні та цікаві теми. Експерт у сфері ведення блогів, інформаційних та новинних сайтів.
Залишити відповідь
Добавити рейтинг

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *