Як подарувати квартиру неповнолітньому? Юридичні особливості угоди

подарувати квартиру неповнолітньому

Часто у власників нерухомості виникає питання про подальшу долю їх власності. Тому господарі квартир і будинків часто вдаються до дій, які дозволяють впевнитись в тому, що майно дістанеться надійним рукам. Складаються і підписуються всілякі документи: заповіти, угоди ренти, договори купівлі-продажу, дарування. Іноді в результаті проведених маніпуляцій вигодонабувачами залишаються діти.

При прийнятті рішення про безоплатну передачу майна дитині власник задається питанням, а чи можна подарувати квартиру неповнолітній особі, і які дії потрібно виконати. На всі питання відповість наш професійний юрист з нерухомості. Також читайте корисну інформацію даній темі нижче.

Особливості дарування неповнолітньому

Неповнолітні громадяни обмежені в укладанні угод. Є вимога про супровід таких осіб батьками (опікунами, піклувальниками). Одночасно законодавцем дозволено здійснювати операції самостійно з 16-ти років, якщо судом або органами опіки висловлено думку про дієздатність в повній мірі (емансипації) неповнолітнього.

Етапи передачі дарування:

1. Позитивне розгляд клопотання про допустимість обдарувати дитину квартирою опікунською радою та отримання відсутності заперечень батьків.

2. Оформлення та проставлення підписів в договорі дарування. Тут відображаються параметри сторін, характеристика дарування, ймовірність обтяження (отримання освіти, одруження). Практики радять укладати договір під наглядом юриста. Це дозволить подарувати квартиру неповнолітньому без ймовірних неприємних наслідків, як, наприклад, оспорювання операції спадкоємцями або оголошення її незаконною.

3. Державна оформлення дарчої. Зацікавленим особам слід звернутися в Укрреєстр або в МФЦ. Крім дарчим приносяться:

  • особисті документи (паспорти, свідоцтва про народження);
  • паперу по предмету угоди (кадастровий і / або технічний паспорт, оціночна довідка з БТІ, правовстановлюючі папери, письмова витяг з будинкової книги або особового рахунку);
  • документи, що відображають склад прописаних в квартирі;
  • визнання угоди іншими власниками в письмовому вигляді;
  • згоду на подарунок від представників дитини;
  • свідоцтво платіжного документа по держмито;
  • клопотання від дарувальника (про перехід прав) і вигодонабувача (про реєстрацію прав).

Обов'язкові для підписання дитиною документи підписуються і підтверджуються законними представниками (якщо неповнолітньому немає ще 14-ти) або їм самим, але повинна бути ще приписка батьків (якщо дитина 14-ти років і старше).

Після прийому вищеназваних документів виконується перевірка угоди на законність. Через 10-30 днів учасники направляються в муніципальний орган для ознайомлення з рішенням про реєстрацію. Якщо дана позитивна відповідь, віддаються назад всі документи плюс свідоцтво про підтвердження права на приміщення.

Права дитини відносно подарованої квартири

Після прийняття квартири неповнолітній робиться її власником. Але його права щодо подарунка обтяжені досягненням 18-ти річного віку. До цього часу про інтереси обдаровуваного дбають батьки (опікуни, піклувальники).

При оформленні приміщення в подарунок слід сплатити податок 5%. Якщо неповнолітній - родич дарувальника, то необхідність у сплаті податку відпадає. Але все одно слід подати податкову декларацію за рік, протягом якого відбулося дарування. Податок сплачує законний представник.

Якщо прийнято рішення здати подаровану квартиру в найм або продати (обміняти) її, то обов'язково отримують згоду органів опіки. При позитивному рішенні слід врахувати, що опікуни зобов'язані розпоряджатися отриманими доходами в інтересах неповнолітнього.

Передарувати набуту нерухомість до повноліття не можна. А от не приймати подарунок дитина може. Наприклад, стан квартири не придатний для використання, або є якісь борги. Вирішивши подарувати квартиру неповнолітньому, слід пам'ятати, що така угода не має зворотної сили. У зв'язку з цим відмова має бути здійснена до підписання договору.

Відгуки та коментарі