П’ятниця , 19 Квітня 2024

Як купити житло в Польщі: ціни на квартири, податки та варіанти розрахунків

Як купити квартиру в Польщі
Як купити квартиру в Польщі

Що приваблює вас у польському житті? Вас цікавить його центральне розташування в Європі з легкими рейсами до багатьох європейських напрямків? Вас приваблюють гамірні великі міста, такі як чудовий історичний Краків чи економічний центр Варшава? Обидва мають набагато нижчі ціни, ніж у великих європейських столицях, таких як Париж чи Берлін, але з усіма тими ж перевагами. У цьому дописі викладено деякі речі, які слід враховувати, якщо ви вирішите зробити Польщу своєю домівкою.

Польща є центром для багатьох великих компаній і повна культурних можливостей, як-от широкий спектр музеїв і галерей, а також безперервна програма концертів, музичних і кінофестивалів. Якщо ви сподіваєтеся наблизитися до природи, ви знайдете широкий вибір краєвидів, від приморських скель до широких плоских площин і всіляких приголомшливих національних парків. Ви навіть можете спробувати свої сили в таких видах спорту, як віндсерфінг, каякінг або похід у гори. Ви знайдете привітні обличчя будь-де, де б ви не вирішили жити, а місцеві жителі вітають іноземців з усього світу.

Пошук житла для купівлі в Польщі

Вибір місця покупки залежатиме від кількох факторів. По-перше, вам потрібно вирішити, чи підходить вам міське життя чи сільська місцевість – і, на щастя, у Польщі є багато того й іншого! Це природно місце великих контрастів, від історичного до сучасного, від холодної до теплої погоди, індустріалізованих міських центрів до неймовірної природи – і багато чого іншого. Ландшафт Польщі включає засніжені гори на півдні, незаймані озера на півночі та величезні ліси. Країна навіть має приголомшливу, чудово збережену дерев’яну архітектуру, що датується Середньовіччям.

При цьому варто враховувати, що ціни на нерухомість залежать від регіону. Відвідування різних районів із досвідченим агентом — найкращий спосіб переконатися, що ви отримаєте правильну ціну, а також дізнатися про місцеву інфраструктуру та типи доступних об’єктів.

В розрізі регіонів найбільше іноземців цікавить:

Варшава – Столиця та домівка для понад мільйона людей, Варшава створює відчуття великого міста. Це фінансовий і діловий центр Польщі, який також має багату історію та дуже вражаючу архітектуру. Це також хороший варіант для інвесторів .

Лодзь – промислове місто з унікальним шармом, яке є домом для історичної текстильної промисловості Польщі. Він пропонує поєднання сучасності та історії з процвітаючою мистецькою сценою.

Вроцлав – четверте за величиною місто в Польщі з мальовничим старим містом, яке демонструє приголомшливу архітектуру та має багату історію. Його називають північною Венецією з понад 100 мостами, які перетинають Одер.

Познань – одне з найстаріших і, мабуть, наймальовничіших міст Польщі. Атмосферу міста підживлюють студенти, митці та жваве ділове середовище.

Щоб знайти нерухомість в Інтернеті, ви можете виконати пошук на цих порталах:

  • Otodom
  • Gratka
  • Morizon

Юридична сторона купівлі житла в Польщі

Юрист
Юридична допомога

Іноземцям важко купити будинок у Польщі, але є винятки. Громадяни ЄС можуть купувати нерухомість без дозволу, але покупцям з-за меж Європейської економічної зони або Швейцарії для придбання будинку потрібен дозвіл від міністра внутрішніх справ та адміністрації. Однак вам не знадобиться дозвіл, якщо ви плануєте купити квартиру чи місце в гаражі. Для цього взагалі не потрібні спеціальні дозволи! Вам навіть не потрібно мати постійне місце проживання в Польщі. Якщо ви вже маєте дозвіл на довготермінове проживання в Польщі протягом принаймні 5 років, або ви є дружиною громадянина Польщі та маєте дозвіл на проживання в ЄС у Польщі протягом 2 років, вам не знадобиться дозвіл на будь-яке майно. Майте це на увазі, коли будете шукати нерухомість, оскільки деякі потребують трохи роботи з юридичної сторони!

Як отримати правильну ціну

Звичайною практикою є обговорення цін на нерухомість безпосередньо з власниками, тому досвідчений агент гарантує, що ви отримаєте правильну ціну. Для дійсності купівлі-продажу вам потрібен спеціальний договір, тобто нотаріальний акт повинен бути оформлений польським нотаріусом. Цей нотаріус також проведе будь-які необхідні перевірки чи обшуки та переконається, що всі умови, необхідні для продажу, повні. Не забудьте залишити достатньо часу для таких формальностей, як отримання іпотеки, оскільки для іноземців це іноді може зайняти більше часу.

Покупка нерухомості в Польщі
Покупка нерухомості в Польщі

Перед тим, як переїхати в будинок вашої мрії, необхідно врахувати кілька додаткових речей. Наявність під рукою експерта, який може представляти вас і займатися формальностями від вашого імені, зробить цей процес максимально гладким. Однією з таких важливих дій є перевірка правового статусу майна в Земельному та іпотечному реєстрі, щоб переконатися, що на майно немає іпотеки чи обтяжень, які пов’язують треті особи з майном.

Щоб переконатися, що нерухомість належить вам, знадобиться декларація від продавця, а також документи з земельної та іпотечної книги, які ідентифікують нерухомість. У Польщі кожна заявка є різною, тому важливо мати відповідного до вашої ситуації спеціаліста. Переваги співробітництва з агентством нерухомості при купівлі квартири чи будинку очевидні. Вам потрібно буде довести, що саме вас пов’язує з Польщею, будь то сімейна історія чи доказ того, що ви плануєте будувати там своє майбутнє та бути частиною економіки.

Фінансування

Не всі банки в Польщі зацікавлені у фінансуванні нерезидентів, але отримати іпотеку як іноземцю точно можна. У більшості випадків ви можете отримати позику лише в тій валюті, у якій ви заробляєте, тому, якщо ваш дохід у злотих, у вас є багато варіантів. Позики в євро та доларах США не такі поширені, але на момент написання цієї статті Pekao bank і Alior bank пропонують позики в євро, доларах США, фунтах стерлінгів та деяких інших більш поширених валютах.

Якщо хтось купує нерухомість у Польщі на вторинному ринку, він зобов’язаний сплатити податок на купівлю у розмірі 2%, а також нотаріальні витрати. Однак, якщо нерухомість купується на первинному ринку, податок на покупку не сплачується, хоча до таких покупок може застосовуватися ПДВ.

Витрати

Трансакційні витрати

Хто платить?
Гонорар агента з нерухомості 3% покупець
Податок на цивільні правочини 2% покупець
Реєстраційний внесок 0,10% покупець
Нотаріальна плата 0,25% – 3% покупець
Загальна вартість, сплачена покупцем 5,35% – 8,10%
Загальні витрати в обидві сторони: 5,35% – 8,10%  
Джерело: Global Property Guide

Ціна квартири в Польщі в доларах

В таблиці вказані середня вартість квартир на ринку нерухомості в Польщі.

Місто Ціна від
Bratkowice 89000$
Kaweczynek 577800$
Ladek-zdroj 66700$
Lagowo 1005000$
Білосток (Białystok) 130000$
Варшава (Warszawa) 337000$
Вроцлав (Wrocłow) 95205$
Колобжег (Kołobrzeg) 291000$
Познань (Poznań) 138000$
Сосновец (Sosnowiec) 77095$

Перевірте майно

Земельна книга:

Кожна нерухомість має свою земельну книгу. Це електронна база даних ( Elektroniczne Księgi Wieczyste ), доступна широкому загалу для перевірки статусу власності. Необхідно вимагати відповідний реєстраційний номер у продавця.

Якщо ви не знаєте польської мови, варто найняти юриста, який перевірить реєстр і проведе вас через процес купівлі житла.

Земельна книга складається з чотирьох розділів:

Розділ I: Тут ви знайдете детальну інформацію про саму нерухомість (адресу, статус, тип тощо)

Розділ II: У цьому розділі містяться відомості про право власності. Ви зможете перевірити, чи є продавець власником і чи має законне право продати майно.

Розділ III: У цьому розділі ви можете дізнатися, чи існують спеціальні права, що належать третім особам. Це можуть бути сервітути – наприклад, право сусідів на користування внутрішньою дорогою або дозвіл електрокомпанії на ремонт поблизу. Важливо також перевірити, чи немає спеціальних сервітутів для будь-яких орендарів, пов’язаних із майном. Останнє, що вам потрібно, це щоб стороння людина мала право жити у вашій власності!

Розділ III також містить інформацію про будь-які процедури примусового стягнення заборгованості проти власника та офіційні попередження щодо правових питань щодо права власності.

Розділ IV: Тут ви знайдете інформацію про будь-які непогашені борги або іпотеку.

Інші документи, необхідні для перевірки нерухомості під час купівлі в Польщі. Отже, розмовляючи з продавцями, ви також повинні попросити їх надати вам такі документи:

  1. попередні нотаріальні акти, у тому числі виправлення, що підтверджують факт придбання квартири;
  2. завірену копію запису в земельній (і іпотечній) книзі ( wypis z rejestru gruntów i budynków );
  3. копія реєстраційних документів про майно ( wypis z kartoteki lokali );
  4. довідка з ЖБК, яка підтверджує поточний стан належних платежів щодо майна ( czinsz );
  5. довідка/рішення мерії про сплату податку на майно.

Технічний огляд

Було б розумним кроком найняти людину, яка має досвід обслуговування нерухомості, щоб перевірити стан квартири, яку ви хочете придбати. Існують фірми, які спеціалізуються на перевірці стану стін, а також водо-, енергетичних і газових споруд. Вартість такої перевірки залежить від площі квартири. Однак вона не повинна перевищувати 400 злотих.

Попередній договір купівлі-продажу

Попередній договір купівлі-продажу
Попередній договір купівлі-продажу
Після того як ви знайшли підходящу нерухомість і узгодили ціну покупки з продавцем, настав час знайти місцевого юриста з нерухомості. Зазвичай підписується попередній договір купівлі-продажу, в якому визначаються умови угоди (наприклад, терміни; майно та ціна; інші умови, яких необхідно виконати).

Якщо вам потрібне фінансування, це особливо важливо, оскільки саме воно буде надано банку для будь-якої заявки на кредит. Якщо потрібен депозит, він також буде виплачений на цьому етапі.

Підписати попередній договір можна двома способами. Перший спосіб, який я рекомендую, це підписання договору за допомогою нотаріального акту. Хоча вам, можливо, доведеться заплатити нотаріальний збір у розмірі від 1000 до 2000 злотих, залежно від ціни нерухомості, набагато більш заспокоює знати, що навчений державний службовець надійно контролює весь процес.

Якщо мова йде про купівлю квартири у забудовника на первинному ринку ( rynek pierwotny ), обов’язковим є підписання нотаріального акту. Ця угода, яка називається umowa deweloperska , містить багато інформації, положень і додатків, призначених для захисту покупців.

Іншим способом складання попереднього договору купівлі-продажу є підписання покупцем звичайного двостороннього цивільно-правового договору з продавцем. Це відбувається без посередників. Щоб убезпечити себе від будь-яких сумнівних умов договору, ви завжди можете придумати свій варіант попереднього договору.

Важлива порада: Переконайтеся, що нотаріус містить у попередньому договорі таке: wolny od jakichkolwiek ciężarów, ograniczeń i roszczeń osób trzecich . По суті, продавець повинен гарантувати відсутність прихованих боргів або участі третіх осіб у власності.

Завершіть покупку

Для того, щоб продовжити, юрист дослідить правовий статус майна, а саме, що право власності є чистим, належить продавцю та немає претензій чи прав третіх осіб.

Після виконання всіх умов попереднього договору (і фінансування, підтвердженого банком, якщо є), підписується остаточний договір купівлі-продажу нерухомості. Після підписання договору покупець стає законним власником нерухомості. Після цього важливо повідомити про операцію в земельно-іпотечний реєстр, який веде суд.

Average:(рейтинг: 5 з 5. Всього: 1)
Відомий блогер. Публікую статті в різних інтернет-виданнях з 2007 року. Пишу на різні актуальні та цікаві теми. Експерт у сфері ведення блогів, інформаційних та новинних сайтів.
Один коментар
  1. Польща це насправді чудова країна. І кожен хто ще не побував там, то можна подивитись телевізійні канали як живуть поляки. Тому придбання житла в цій країні це насправді дуже перспективно. Тут кожен знайде своє, від галасливих вулиць Варшави до затишних провулків Гданська.

    (5/5)
Залишити відповідь
Добавити рейтинг

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *